Search the resting place of Polish airmen

The database contains 6097 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

JAKUB
CIOŁEKUpdated: 2012-02-17,
Official Number
P-0120

Rank
polski: por.obs./301 DB/
brytyjski: F/O

Date of birth
1917-03-17

Date of death
1942-08-06

Cemetery
mapa
Lorient - cmentarz komunalny
Wsp. 47.752885, -3.372015

Grave
Plot 62 Row E Grave 5.
Photo of grave

Country
Francja

Period
World War II

Source
"Księga lotników polskich..." Zbiorowa
"Ku czci poległych lotników 1939-1945" Zbiorowa
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek
Zdjęcia: Alain OCTAVIE, www.liberty-jeep.info

Jakub
Ciołek urodził się dnia 17.03.1917 roku z rodziców Jana i Jadwigi (z d. Ściegienna) Ciołków w Wólce Rudnickiej. Jakub był szóstym dzieckiem małżonków Ciołków po braciach - Ludwiku, Józefie, siostrach - Marii, Helenie i Jadwidze. Młodszymi braćmi byli Jan i Henryk. Jak wspomina najmłodszy brat, Jakub Szkołę Powszechną skończył w Wilkołazie a następnie Gimnazjum im. Staszica w Lublinie*. Jego myśl zostania lotnikiem musiała już wcześniej dojrzewać bo po skończeniu gimnazjum "złożył papiery" do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Po pomyślnym przejściu badań lekarskich został przyjęty i zakwalifikowany do grupy obserwatorów. SPL skończył ze 154 lokatą i otrzymał przydział do 55 Eskadry Liniowej w 5 PL w Lidzie. (W. Grudniak)
    
* wywiad z Henrykiem Ciołkiem, "Regionalista" nr 8. Stanisław Sprawka.
"Gapa" nr 4/2012
Gallery
Fotka Fotka
 
 
Napisali...
  • 2013-10-06 GRZESIK DANUTA(z d. CIOŁEK)
    Mam 62 lata, jestem emerytką i przez przypadek natrafiłam na tą stronę w internecie. Jakub Ciołek był rodzonym bratem mojego ojca,który już też nie żyje, a więc był moim stryjem.Jestem przeszczęśliwa, że zobaczyłam nagrobek stryja,mam w domu kilka pamiątek,tzn.zdjęć,ale to z nagrobkiem zaginęło bo też było w domu,mam ostatni list stryja w domu jako pamiątkę rodzinną.Ze wzruszenia nie wiem co więcej napisać ale też nie specjalnie umię się posługiwać komputerem, znam tylko podstawy obsługi.Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za to że mogłam to przeczytać i zobaczyć GRZESIK DANUTA
  • 2013-10-06 Grudniak Wiesław
    Pani Danuto bardzo nam miło, że dzięki naszej stronie mogła Pani zobaczyć grób Pani Stryja. Strona powstała właśnie po to aby Rodziny mogły poznać swoich bliskich krewnych i pomóc nam przybliżyć ich sylwetki. Napisałem do Pani na prywatny adres mailowy z nadzieją, że Pani odpisze.