Search the resting place of Polish airmen

The database contains 6113 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

SZYMON
KITAUpdated: 2012-01-10,
Official Number
781003

Rank
polski: st.sierż.pil./185 DM RAF/
brytyjski: W/O

Date of birth
1916-10-28

Date of death
1980-09-20

Cemetery
Grave
kwatera 52 rząd 2 grób 9
Photo of grave

Country
Polska

Period
The post war period

Source
"Księga lotników polskich..." O. Cumft, H.K. Kujawa
"Ku czci..." Zbiorowa
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek
Zdjęcie: W.Zmyślony.     
    
Szymon Kita urodził się w Jędrzejowie 29 października 1916 r. Przeszkolenie lotnicze odbył na lotnisku 5 Pułku Lotniczego w Lidzie. Zdecydował swoje życie związać z wojskiem. Pozostał w nim jako zawodowy pilot. We wrześniu 1939 r. latał w lotnictwie Armii "Karpaty". Gdy dopełnił się tragiczny los Polski za bronią ruszył do Francji. Dotarł do niej jak większość naszych lotników przez Rumunię. Gdy nasz sojusznik, Francja skapitulowała ruszył w dalszą drogę. Ta wiodła do Wielkiej Brytanii. Zatrzymał się w niej. Po przeszkoleniu lotniczym został wcielony do lotnictwa RAF. Latał z angielskimi kolegami w 85 Dywizjonie Myśliwskim. Z niego został przeniesiony do 253 Dywizjonu Myśliwskiego.    
    
Latając w RAF brał udział w powietrznej "Bitwie o Wielką Brytanię". Nie odnotował na swoim koncie zwycięstw. Za to sam 1 grudnia 1940 r. został zestrzelony. Ranny przymusowo lądował na ziemi. Po powrocie do zdrowia wrócił do służby w powietrzu. Latał w składzie 287 Jednostki Współpracy z Obroną Przeciwlotniczą. Natomiast w kwietniu 1942 r. znalazł się z dala od Wyspy Ostatniej Nadziei. Przebywał na Środkowym Wschodzie. Szymon był pilotem Jednostki Rozprowadzania Samolotów. Jego zadaniem było dostarczanie płatowców od producenta do jednostek bojowych. Wykonywał to do marca 1944 r. Powrócił wtedy do Wielkiej Brytanii. Został przydzielony jako pilot do 25 Polskiej Szkoły Pilotów. Latał w niej do początku listopada 1944 r. 1 listopada 1944 r. przeszedł do 16 Szkoły Pilotażu.    
    
Z lotnictwa odszedł w 1946 r. Wrócił do nowej Polski. Zmarł 20 września 1980 r. Pochowany został na cmentarzu w Zielonej Górze.     
    
Opracowanie Konrad Rydołowski
Gallery
Fotka Fotka