Search the resting place of Polish airmen

The database contains 6095 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Stanisław
JózefiakUpdated: 2015-12-29,
Official Number
780327

Rank
polski: st.sierż.pil./304 DB; 317 DM/

brytyjski: W/O

Date of birth
1919-09-10

Date of death
2015-12-12

Cemetery
Grave
Photo of grave

Country
Wielka Brytania

Period
The post war period

Source
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek
Informacja: www.family-announcements.co.uk/derby/view/3964036/jozefiak, www.derbytelegraph.co.uk/Courageous-war-veteran-fled-homeland-help-defeat/story-28414809-detail/story.html     
    
Stanisław Józefiak przyszedł na świat 10 września 1919 r. (w m. Skalmierzyce). Uczył się w Skalmierzycach, okolice Ostrowa Wielkopolskiego. W 1937 r. rozpoczął swoją przygodę z mundurem wojskowym. Tego bowiem roku przestąpił mury Szkoły Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich. Początkowo jego Szkoła mieściła się w Bydgoszczy następnie w Krośnie. W pamiętnym wrześniu 1939 r. przeszedł przeszkolenie nie tylko ogólne a także kurs strzelców - radiotelegrafistów. W znanym z historii wrześniu 1939 r. ewakuował się razem z kolegami ( takimi samymi uczniami jak on ) do Rumunii. Granicę przekroczył 19 września. Został internowany. W październiku uciekł z obozu. Przedostał się do Jugosławii. Niestety po kilku dniach został schwytany. Trafił do obozu. W listopadzie spróbował uciec drugi raz. Tym razem próba zakończyła się sukcesem. Dotarł do polskiej ambasady w Bukareszcie. Z niego powędrował do Konstancy. Na pokładzie popłynął do Bejrutu a z tego do Marsylii. W gościnnej Francji znalazł się 20 listopada 1939 r. Z morskiego portu został przewieziony jak wielu jemu podobnych do polskiej bazy Lyon - Bron. W ostatnich dniach stycznia przez Le Havre pożeglował do Southampton w Wielkiej Brytanii.    
Tu na Wyspie Ostatniej Nadziei otrzymał zakwaterowanie w bazie Eastchurch. Nie marnował czasu. Uczył się języka i podnosił swoje umiejętności radiotelegrafisty. Po zakończeniu kursu strzeleckiego otrzymał awans na stopień sierżanta. Został przydzielony do odbycia praktyki strzeleckiej w 12 OTU ( Benson ) i na stacji RAF w Penrith. 7 kwietnia 1941 r. został skierowany do polskiego dywizjonu. Trafił do 304 Dywizjonu Bombowego im. "Ziemi Śląskiej" Tu poznał swoją przyszłą załogę bombowego Wellingtona.. Pierwszy lot odbył na początku maja w zastępstwie chorego kolegi. Stanisław poleciał jako strzelec pokładowy. Nocą z 27 na 28 maja 1941 r. już ze swoją załogą bombardował port Boulogne. Będąc nad tym francuskim portem obecnie we władaniu Niemców jego samolot został trafiony przez obronę plot. Dalszy lot odbywał na jednym silniku. Nad wybrzeżem silnik odmówił pracy. Zapalił się. Część załogi opuściła maszynę na spadochronach. Niestety inni pozostali w płonącym wnętrzu. Zginęła we wraku, który pochłonęło morze.     
Stach lądując doznał kontuzji.. Złamał nogę. Trafił do szpitala. Po wyjściu z tego przebywał w Blackpool. Pod koniec stycznia 1942 r. całkowicie zdrowy wrócił do dywizjonu. Tu spotkała bolesna niespodzianka. Jego pierwsza załoga zginęła. Latał więc jako strzelec "awaryjny" z różnymi załogami, zastępując innych. Bombardował cele w Niemczech i we Francji. Po przesunięciu dywizjonu na lotnisko Tiree i włączeniu tego do Coastal Command latał nad Atlantyk. Polacy szukali U - Bootów. Mając za sobą około pół setki lotów na patrolach został przeniesiony do Blackpool. 2 lipca 1943 r. trafił do 5 AOS. Przebywał tam kilka dni. Skierowano go dalej. Tym razem do ACTC w Hucknall. Od 15 sierpnia 1943 r. przechodził odpowiednie przygotowania w 12 ITW w Brighton.    
20 listopada 1943 r. zameldował w 25 EFTS w Hucknall. Tu zapoznał się w lotach na samolotach Tiger Moth. Naukę kontynuował od 30 marca 1944 r. w 16 SFTS w Newton, latając na innym typie maszyn ( Miles Master ). 14 września 1944 r. otrzymał przydział do 649 squadronu w Cleave. Tam ciągnął rękaw do którego w ramach ćwiczeń strzelała obrona przeciwlotnicza. 23 stycznia 1945 r. otrzymał przydział do 61 OTU w Rednal. W 61 przeszedł szkolenie dla pilotów myśliwskich na Spitfire'ach. Po jego ukończeniu został skierowany został do 84 GSU. 84 GSU skupiała zapasowe samoloty i pilotów dla 84 Grupy Myśliwskiej. 2 czerwca 1945 r. trafił do rodaków. Był wśród lotników 317 Dywizjonu Myśliwskiego "Wileńskiego". Polacy stacjonowali w Niemczech. W dywizjonie pozostał do jego rozwiązania.    
Po likwidacji polskiego lotnictwa na Wyspie Ostatniej Nadziei wstąpił do Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia. W 1949 r. odszedł do cywila. Zamieszkał poza Polską. Osiedlił się w Derby i pracował poza lotnictwem. Przez bodaj dwa lata latał dla Amerykanów. Następnie wrócił do pracy poza lotnictwem. Będąc na emeryturze udzielał się społecznie. Odwiedzał Polskę. Był autorem wydanych w formie książki wspomnień. "Bóg, honor i Ojczyzna". Zmarł w stopniu majora 12 grudnia 2015 r. w Derby.    
    
Konrad RYDOŁOWSKI