Cemeteries

The database of cemeteries and graves of Polish airmen killed or died during the war and after the war, scattered all over the world ...

Searching for object name:

Wygiełzów - cmentarz parafialny

Polska
mapa
Wsp.:51.453707,19.109688
Updated: 2012-03-02

List of Polish airmen (2):

Official Number First name Surname Date of death Grave
Jan Kazimierz Lekszycki 1939-09-04 Zbiorowy
Władysław Wojdat 1939-09-04 Zbiorowy
Source
"Brygada bombowa... J. Pawlak, W. Nowakowski
"Łosie Atakują samotnie" B. Gaczkowski
"Księga lotników polskich..." O. Cumft, H.K. Kujawa
"Ku czci..." Zbiorowa
Informacje: Włodek Wawrzecki    
Lotnicy 212 eskadry bombowej "Łosi", walczącej w składzie Brygady Bombowej.4.IX.1939 r. wystartował z lotniska Kuciny pod Łodzią na samolocie PZL P-37B "Łoś" nr fabr.72.111 w składzie: por. obs. Jan Kazimierz Lekszycki ppor.pil.Michał Ostrowski, kpr,strz.rtg.W.Wojdat i kpr.strz.rtg. Stanisław Wrzeszcz na lot bojowy z zadaniem bombardowania niemieckich kolumn pancernych na szosie Wieluń - Rusiec. Po wykonaniu zadania samolot został zaatakowany przez niemieckie myśliwce. Na stanowisku strzeleckim zginął kpr.Wojdat, natomiast por.Lekszycki zginął po skoku ze spadochronem (zbyt mała wysokość). Rannego pilota ppor.Ostrowskiego i kpr.Wrzeszcza, którzy wylądowali palącym się "Łosiem" na polach majątku Wygiełzów - uratowała miejscowa ludność .
 
Gallery
Fotka
 
 
Comments
  • 2016-09-04 Grudniak Wiesław
    Tu w odróżnieniu od Drużbic, Szubienic czy wielu innych miejscowości ktoś z lokalnej społeczności postawił znicz czyli jest pamięć na co dzień a nie od wielkiego święta dla telewizji.