Aviation memorials

Memorials commemorating the space battles, death or glory Polish airman during the war.

Plumetot, Voie Communale Bout Basset

mapa
Wsp. 49.279595, -0.357016
Updated: 2019-07-07
Zdjęcie
Source
Zdjęcie: Jacques Roujansky.    
    
Na północnym wybrzeżu Francji w Plumetot, podczas Lądowania w Normandii, znajdowało się lotnisko polowe B-10, które od sierpnia do września 1944 r. było bazą dla trzech polskich dywizjonów (308 Dywizjon "Krakowski", 302 Dywizjon"Poznański", 317 Dywizjon "Wileński") wchodzących w skład 131. Skrzydła Myśliwskiego.    
    
Powstanie pomnika oraz inauguracja miejsca pamięci ma na celu przypomnienie o wkładzie Polskich Sił Powietrznych w kampanię normandzką i wyzwolenie Francji. Rzeźba symbolizuje zwycięski lot polskich pilotów w samolotach Spitfire. Autorem pomnika "VictoryFly Past Memorial" "Zwycięski lot" jest architekt Alexander Smaga, zwycięzca międzynarodowego konkursu na projekt tego upamiętnienia. Pomnik dedykowany został polskim lotnikom z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 100-lecia Królewskich Sił Lotniczych Zjednoczonego Królestwa ? RAF. Rzeźba ma kształt litery V od angielskiego "Victory", czyli zwycięstwo. Na strunach rozpiętych pomiędzy ramionami litery V zostały umieszczone trzy miniatury samolotów myśliwskich Spitfire symbolizujące trzy polskie dywizjony stacjonujące w Plumetot. Na znaku rozpoznawczym RAF wyryto w języku polskim, angielskim i francuskim napis "Za naszą i waszą wolność".
, źródło: ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/72625,Uroczystosci-na-czesc-lotnikow-polskich-Plumetot-Normandia-Francja-9-czerwca-201.html