Aviation memorials

Memorials commemorating the space battles, death or glory Polish airman during the war.

Ząbki ul. Orla - rondo im. kpt. lotn. cc Edmunda Marynowskiego

mapa
Wsp. 52.2918, 21.116456
Updated: 2023-06-09
Zdjęcie
Source
Info.: Sławomir Snopek    
Zdj.: Bogdan Śladowski    
    
MIEJSCE UPAMIĘTNIENIA KPT. CC EDMUNDA MARYNOWSKIEGO     
W ZĄBKACH k. WARSZAWY    
Z potrzeby serca pasjonatów historii lotnictwa pochodzących z różnych stron Polski i regionalistów z Ząbek k. Warszawy, w nocy z 27/28 kwietnia 2021 r, w 77 rocznicę skoku do Polski cc kpt. lot. Edmunda Marynowskiego, ps. ?Sejm?, zawiązał się Społeczny Komitet Upamiętnienia Cichociemnego kapitana Edmunda Marynowskiego.     
Skład Komitetu tworzyli: Mirosław Sobiecki, Sławomir Snopek, Marek Rogusz, Grzegorz Hanula, Marcin Kubicki.     
25.05.2021 r. na sesji Rady Miasta Ząbki przedstawiciel Komitetu ? Mirosław Sobiecki ? przedstawił projekt szeregu działań informacyjno-edukacyjnych popularyzujących i upamiętniających postać kpt. Marynowskiego, który przed II wojną światową przez kilka lat mieszkał w Ząbkach. Wśród tych działań były m.in. artykuły w prasie lokalnej, wywiad video z udziałem przedstawiciela Komitetu Społecznego, zrealizowany przez Dział Edukacji Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, czy minikomiks przedstawiający udział kpt. Marynowskiego w powstaniu warszawskim. Główną propozycją Komitetu Społecznego było nadanie imienia Kapitana Cichociemnego Edmunda Marynowskiego rondu na ul. Orlej w Ząbkach.    
Dnia 27 kwietnia 2022 r. Rada Miasta Ząbki na uroczystej sesji przyjęła jednogłośnie propozycję nadania imienia kpt. cc Edmunda Marynowskiego Rondu na ul. Orlej w Ząbkach. Tego samego dnia została odsłonięta i poświęcona tablica pamiątkowa poświęcona kpt. Marynowskiemu. Tablica została osadzona na granitowym głazie ustawionym w sąsiedztwie ronda im. kpt. Edmunda Marynowskiego.     
Opracował: Sławomir Snopek
Gallery
Fotka Fotka Fotka