Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8429 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

MARIAN
SIKORSKILista Krzystka Updated: 2012-04-17
Official Number
P-1098

Rank
polski: por.pil./317 DM/
brytyjski: F/O

Date of birth
1915-11-14

Date of death
1941-12-18

Cemetery
mapa
Exeter Higher Cemetery
Wsp. 50.728942, -3.508457

Grave
War Graves Plot Section ZK Grave 51.
Photo of grave

Country
Wielka Brytania

Period
World War II

Source
"Księga lotników polskich..." O. Cumft, H.K. Kujawa    
"Ku czci..." Zbiorowa...    
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
Zdjęcie: Julia and Keld, www.findagrave.com/     
    
Marian Sikorski przyszedł na świat w syrenim grodzie 14 listopada 1915 r. Tu nad Wisłą uczył się w gimnazjum i zdawał maturę. Mając maturę został skierowany został na unitarny kurs podchorążych. Kurs odbył w Łodzi w stacjonującym tam 28 Pułku Piechoty. W pierwszych dniach stycznia 1937 r. przestąpił próg Szkoły Podchorążych Lotnictwa. W połowie pamiętnego 1939 r. trafił na praktykę do 4. Pułku Lotniczego. Marian znalazł się wśród lotników 41 Eskadry Liniowej. Lotnicy stacjonowali w grodzie Kopernika, Toruniu.    
    
1 września 1939 r. został promowany na stopień podporucznika. Jednocześnie został przeniesiony do Eskadry Treningowej swojego 4. Pułku. Po zarządzeniu ewakuacji ruszył na południowy wschód Polski. Brał udział w walkach w obronie stolicy. Znajdował się wtedy w Lotniczym Obrony Warszawy. Nocą z 23 na 24 września 1939 r. odleciał z oblężonego miasta. Swoim RWD ? 8 poleciał na Węgry. Od Madziarów udał się do Jugosławii. Przez Grecję spieszył za bronią do Francji. W Marsylii znalazł się po rejsie statkiem 16 października. Niestety nie było mu dane walczyć pod niebem sojuszniczej Francji. Drugi raz musiał się ewakuować z kraju ogarniętego wojną. Teraz podążał do Wielkiej Brytanii. Tu na Wyspie Ostatniej Nadziei przeszedł szkolenie. Miało ono miejsce w 55 OTU. W celu wykorzystania zdobytej wiedzy bliżej końca marca 1941 r. otrzymał przydział do jednostki bojowej. Został przydzielony do polskiego dywizjonu myśliwskiego. Był nim 317.    
Marian Sikorski zginął śmiercią lotnika 18 grudnia 1941 r. Tego dnia jego samolot w czasie startu ( w trudnych warunkach meteo ) do lotu bojowego został uderzony przez inną maszynę. Marian Sikorski został pochowany na cmentarzu w Exeter.    
    
Konrad RYDOŁOWSKI    
Gallery
Fotka