Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8501 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

ANTONI
SIUDAKLista Krzystka Updated: 2011-12-30
Official Number
P-5128

Rank
polski: sierż.pil./303 DM/
brytyjski: Sgt

Date of birth
1908-01-04

Date of death
1940-10-06

Cemetery
mapa
Londyn, Chestnut Ave - Northwood Cemetery
Wsp. 51.601721, -0.417714

Grave
Service Section H Grave 225.
Photo of grave

Country
Wielka Brytania

Period
World War II

Source
"Wykaz poległych i zmarłych żołnierzy PSZ na Zachodzie..." *    
"Księga lotników polskich..." O. Cumft, H.K. Kujawa    
"Ku czci..." Zbiorowa    
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
pl.wikipedia.org/wiki/Antoni_Siudak     
www.infolotnicze.pl/2015/03/25/siudak-antoni/     
wiki.sztukaterie24.com.pl/wiki/Antoni_Siudak     
peoplepill.com/people/antoni-siudak/     
www.bbm.org.uk/airmen/Siudak.htm     
    
* Siudak Antoni urodził się dn. 04.01.1908 r. w m. Imbramowice ... (W. Grudniak).    
    
Antoni Siudak przyszedł na świat 1 kwietnia 1909 r. Swoje życie zawodowe związał z lotnictwem. Naśladowcą Ikara stał się w 1 Pułku Lotniczym. Latał w jego eskadrach myśliwskich. Z chwilą rozpoczęcia się II wojny światowej został lotnikiem Brygady Pościgowej. Antek z kolegami bronił nieba nie tylko nad stolicą Polski. Razem ze swoją Brygadą przeszedł jej szlak bojowy.    
    
Gdy dopełnił się tragiczny los Ojczyzny we wrześniu 1939 r. przez Rumunię przedostał się do Francji. Tu wstąpił do odradzającego się polskiego lotnictwa wojskowego. Został przydzielony do 1 Dywizjonu Myśliwskiego"Warszawskiego". Latając w nim przeszedł do klucza myśliwskiego, którego zadaniem była ochrona naszego rządu. Z chwilą upadku Francji ewakuował się do Wielkiej Brytanii.    
    
Tu na Wyspie Ostatniej Nadziei podobnie jak inni koledzy przeszedł szkolenie w lotach na angielskich samolotach. 23 lipca 1940 r. otrzymał przydział do polskiego dywizjonu lotniczego. Antoni trafił do 302 Dywizjonu Myśliwskiego "Poznańskiego". Razem z nim brał udział w powietrznej bitwie nad Wielką Brytanią. 15 września 1940 r. dołożył swojej ręki w zestrzeleniu wrogiego bombowca Do ? 17. 23 września tego samego roku opuścił "Poznaniaków" . Odszedł 303 Dywizjonu Myśliwskiego im. Tadeusza Kościuszki. 5 października miał znów udział w pozbawieniu nieprzyjaciela myśliwca. Był nim Me ? 110. Sam natomiast posłał do ziemi dwa Me ? 109. Zginął z dala od Polski 6 października 1940 r. Tego dnia lotnik niemiecki zdecydował się na pozbycie się swego ładunku na angielskim lotnisku. Wybrał jako cel znajdujące się w Northolt. Zwolniona bomba trafiła w znajdujący się na pasie myśliwiec. Za jego sterami siedział Antoni Siudak. Polak nie miał szans na przeżycie. Został pochowany na cmentarzu w Northwood.    
    
Opracowanie: Konrad RYDOŁOWSKI    
Gallery
Fotka