Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8432 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

JAN
SIWIEC



Lista Krzystka Updated: 2012-04-21
Official Number
P-1148

Rank
polski: por.pil./305 DB/
brytyjski: F/O

Date of birth
1915-10-24

Date of death
1941-12-23

Cemetery
mapa
Newark-Upon-Trent Cemetery
Wsp. 53.068516, -0.798425

Grave
War Graves Plot Section O Grave 305.
Photo of grave

Country
Wielka Brytania

Period
World War II

Source
"Księga lotników polskich..." O. Gumft, H.K. Kujawa    
"Ku czci..." Zbiorowa    
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
Zdjęcie: Krzysztof Mruk    
Zdjęcie lotnika i biogram: Małgorzata Cudowska    
Raport: aircrewremembered.com/golacki-czeslaw.html     
    
Jan Siwiec urodził się w Wilnie 24.10.1915 r. w rodzinie Kazimierza i Petroneli z Frąckiewiczów. Ukończył Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Wilejce. W latach szkolnych jako wielki miłośnik idei harcerstwa, należał do harcerskiej drużyny wodnej w Wilejce. W 1933 r. brał udział w IV Międzynarodowym Zlocie Skautów Jamboree w Gödöllő pod Budapesztem, gdzie harcerze z Wilejki przypłynęli kajakami. Absolwent XII Promocji SPL w Dęblinie z 77 lokatą. Mianowany podporucznikiem obserwatorem 01 VIII 1939 r. Praktykę odbył w 5 Pułku Lotniczym w Wilnie ? Lidzie.     
Brał udział w wojnie obronnej Polski jako obserwator w 55 Samodzielnej Eskadrze Bombowej Lekkiej. Wykonał 4 loty bojowe na rozpoznanie i bombardowanie niemieckich oddziałów pancerno - motorowych. 5 IX wraz z ppor. Pil. Lachem i kpr. Strz. Ostolskim rozpoznawał wszystkie przeprawy na rzece Wiśle od Płocka aż po Grudziądz. Lot odbywał się na wys. 4 - 5 tys. m w czasie ponad 2 godzin, dostarczając zdjęcia poszczególnych mostów oraz wiadomości o ruchach nieprzyjaciela. Był to nie lada wyczyn załogi, która samotnie wisiała kilka godzin nad terenem opanowanym już przez Niemców i Luftwaffe. 8 IX ze stanowiska obrony przeciwlotniczej celnie ostrzelał Heinkla 111, atakującego lotnisko Marynin i lądujący samolot z załogą pchor. Ciołka. He-111 zapalił się i wylądował, a niemiecka załoga została wzięta do niewoli. Za ten wyczyn otrzymał urlop nagrodowy. Pojechał do Wilna gdzie po raz ostatni widział matkę i siostry. 11 IX załoga Jana Siwca wraz z 3 innymi odleciała do Lwowa aby przekazać ostatnie cztery sprawne ?Karasie? lotnictwu Armii Karpaty, po czym 14 IX w Łucku dołączyła do rzutu kołowego wycofującej się przez Brześć i Kowel Eskadry. Granicę polsko ? rumuńską przekroczył 17 IX o godz.23:00 w okolicy m. Kołomyja.     
Na terenie Rumunii uczestniczył w organizacji obozu w Câmpulung-Muşcel przebywając w nim do 25 X. Zaraz po otrzymaniu paszportu uciekł z obozu w dniu 25.X wieczorem. 27.X dotarł nad Morze Czarne do miejscowości Bałczik gdzie przebywał do 05.XI. Następnie drogą morską przez Bosfor i Dardanele przedostał się do Francji. Do Marsylii dotarł 12.11, a do Lyon 13.11.1939 r.     
Od 26 XI 1939 do końca V 1940 przydzielony do 145 Batalionu Powietrznego w bazie Bron gdzie odbył zgrupowanie oficerów i szeregowych. W czerwcu 1940 wraz z upadkiem Francji został ewakuowany z Lyon najpierw do Port Vendres, potem drogą morską do Oranu w Algierii, a następnie koleją do Maroco do 155 Bazy Lotniczej w Casablance. Z Casablanki ponownie drogą morską przedostał się do Wielkiej Brytanii. Do Glasgow przybył 16 VII 1940 r. 03 XI 1940 został skierowany do Polish RAF Blackpool na zgrupowanie oficerów i kurs teoretyczny nawigacji, a 15 III 1941 na kurs teoretyczny pilotażu. 21 VI 1941 skierowany na kurs strzelecki do 4 Bombing and Gunnery School w West Freugh w Szkocji, a w VIII 1941 r. na szkolenie bojowe do 18 OTU RAF Bramcote. We IX 1941 r. został przydzielony do 305 Dywizjonu Bombowego Ziemi Wielkopolskiej i Lidzkiej im. Józefa Piłsudskiego w Lindholme.    
23 XII 1941 r. na Vickers Wellington Nr W 5374 odbywał ochotniczo (zgłosił się na miejsce brakującego strzelca pokładowego) lot bojowy z zadaniem bombardowania Kolonii. Samolot uszkodzony nad celem rozbił się podczas przymusowego lądowania w miejscowości Sibbertoft. Zginęła cała załoga (F/O C. S. Gołacki, F/O A. A. S. Nowak, P/O (strz.) Jan Siwiec, Sgt E. Barącz, Sgt. Z. Kurowski, Sgt H. Rozpara).     
Por. Siwiec został pochowany na Cmentarzu Lotników Polskich w Newark, grób nr 305, sekcja O. Odznaczony Krzyżem Walecznych i Polową Odznaką Obserwatora.