Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8471 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

PEJSACH
SKIDELSKIUpdated: 2011-12-30
Official Number
774970

Rank
AC1

Date of birth
1911-10-13

Date of death
1943-11-22

Cemetery
mapa
Medjez-El-Bab War Cemetery
Wsp. 36.626326, 9.571259

Grave
13. A. 13.
Photo of grave

Country
Tunezja

Period
World War II

Source
Zdjęcia: Dorota Parzyszek via Grzegorz Zaleski    
    
Pejsach Skidelski urodził się w miejscowości Brześć nad Bugiem 13 października 1911 roku w rodzinie żydowskiej. O rodzicach nie wiemy nic. Zdobył zawód malarza i w lutym 1936 roku pojechał do Palestyny do swojego przyjaciela. Ponownie wyjeżdża do Palestyny w styczniu 1939 roku. Tym razem ma bardzo ambitne plany. Chce wystąpić o naturalizację na obywatela Palestyny. Ma wszystkie atuty, które rozpatrują władze Brytyjskie. Pochodzenie żydowskie, nie jest żonaty i ma przyjaciela w Jerozolimie, który da mu pracę. W lutym składa w biurze imigracyjnym deklarację o obywatelstwo. Władze wydają mu recepice i wg procedury informują o tym polskiego konsula. Wszystko jest na dobrej drodze. Miejscowe władze nie mają żadnych przeciwwskazań. W kwietniu zostaje wezwany do biura imigracyjnego i poinformowany, że jego podanie zostało odrzucone. Na dokumencie tymczasowym pojawia się pieczęć CANCELLED. Skidelski nie daje za wygraną. Dowiaduje się, że może złożyć ponownie swoją kandydaturę po okresie 10 miesięcy. Mając pracę może przeczekać (trochę nielegalnie) ten okres. Dzisiaj byśmy powiedzieli, że pozostał na czarno.    
    
W tym czasie w Europie, wojna zbliżała się coraz szybciej. Od roku wojska niemieckie okupowały Czechosłowację. W stosunku do Polski Hitler wysuwał ciągle nowe żądania. Wielu Polaków przebywających w Palestynie, obawiało się, że nie będą mieli dokąd wracać. We wrześniu te obawy się sprawdziły, a już w końcu października, w porcie w Hajfie pojawili się pierwsi polscy żołnierze zmierzający do Francji, gdzie tworzyła się Armia Polska. Wśród osób z nieuregulowaną sytuacją pobytową w Palestynie, zaczęła się rozchodzić plotka, że wstępując do Armii Brytyjskiej, automatycznie dostanie się prawo pobytowe. Nie do końca było to prawdą, ale prawdopodobnie Skidelski, jak wiele innych osób, postanowił skorzystać z tej szansy. Jedyny dokument tożsamości jaki posiadał, był to polski paszport i jako Polak został zarejestrowany.    
    
O jego służbie wiemy niewiele. Slużył w 205 Grupie Bomboewj RAF. Niestety nie wiemy dokładnie w którym z 10, wchodzących w jej skład dywizjonie. Prawdopodobne są trzy z nich: 50, 105 lub 140, które w tym okresie stacjonowały w Tunezji.    
    
Przebieg służby musiał przebiegać bez specjalnych wydarzeń. Aż do feralnego dnia w listopadzie 1943 roku, kiedy Skidelski zginął.    
    
W lipcu 1943 roku, Alianci wylądowali na Sycylii. Dywizjony 205 Grupa stacjonujące w Tunezji, miały za zadanie bombardowanie wyznaczonych celów we Włoszech i na Sycylii. Jest kilka możliwości przyczyn śmierci Skidelskiego, ale wszystkie są prawdopodobne i żadna z nich nie jest potwierdzona. Niestety, archiwum RAF do dzisiaj nie dało nam na ten temat żadnej odpowiedzi.    
    
Opracowanie: Grzegorz Zaleski
Gallery
Fotka
 
 
Comments
  • 2012-11-01 Grzegorz Zaleski
    Skidelskiego nie ma (!) w brytyjskiej ewidencji cmentarza. Chcecie zdjęcia??
  • 2012-11-01 Grudniak Wiesław
    Służę moją skrzynką. Trochę coś robię na tej stronie więc wstawię zdjęcia jak i inne wiadomości.