Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8435 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

JULIUSZ
TOPOLNICKILista Krzystka Updated: 2012-04-17
Official Number
76722

Rank
polski: por.pil./601 DM/

brytyjski: F/O

Date of birth
1910-03-07

Date of death
1940-09-21

Cemetery
mapa
Exeter Higher Cemetery
Wsp. 50.728942, -3.508457

Grave
War Graves Plot Section ZK Grave 32.
Photo of grave

Country
Wielka Brytania

Period
World War II

Source
"Księga lotników polskich..." O. Cumft, H.K. Kujawa    
"Ku czci..." Zbiorowa    
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
Zdjęcie: Julia and Keld, www.findagrave.com/     
    
Juliusz Topolnicki urodził się w Kiwercach 7 marca 1910 r. (w rodzinie Władysława i Zofii Topolnickich - W. Grudniak). W 1931 r. otrzymał świadectwo dojrzałości. Tego również roku zdecydował się podporządkować swoje życie wojsku. Ukończył Szkołę Podchorążych Kawalerii. W stopniu podporucznika służył w 3 Pułku Strzelców Konnych. Z niego został skierowany do Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa. Miał w nim odbyć kurs aplikacyjny. Po jego obyciu otrzymał przydział liniowy do Poznania. Tam stacjonował 3 Pułk Lotniczy. Juliusz latał w nim jako pilot eskadry treningowej i liniowej. Na trzy lata przed wybuchem II wojny światowej podniósł swoją lotniczą wiedzę. Przeszedł Kurs Wyższego Pilotażu organizowany w Grudziądzu.    
    
W drugiej połowie listopada 1938 r. został przeniesiony do Dęblina. Tu w Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa nr 1 był dowódcą plutonu szkolnego. Tu zastał wybuch wojny. 18 września 1939 r. przekroczył granicę z Węgrami. Trafił do obozu internowania. Uciekł i przez Jugosławię udał się do Grecji. Z tej przedostał się do Francji. 27 stycznia 1940 r. znalazł się na Wyspie Ostatniej Nadziei. W Wielkiej Brytanii przeszedł niezbędne przeszkolenie w lotach na samolotach RAF. 18 sierpnia 1940 r. otrzymał swój przydział bojowy. Trafił do Tangmere. Latał z niego w 601 Dywizjonie Myśliwskim RAF. Razem z nim brał udział w pamiętnej "Bitwie o Wielką Brytanię". 6 września 1940 r. razem z angielskim kolegą miał udział w zestrzeleniu niemieckiego myśliwskiego Me ? 109. Walka skończyła się posłaniem wroga do ziemi i. I tym że sam został zestrzelony. Nie odniósł obrażeń. Ratował się skokiem na spadochronie. Zginął śmiercią lotnika 21 września 1940 r. Tego dnia jego samolot w czasie startu zderzył się z inną maszyną. Został pochowany na cmentarzu w Exeter.     
    
Opracowanie Konrad Rydołowski
 
Comments