Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8150 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

JAN
BURY-BURZYMSKILista Krzystka Updated: 2012-04-21
Official Number
P-0236

Rank
polski: por.pil./303 DM/

brytyjski: P/O

Date of birth
1915-07-05

Date of death
1940-10-24

Cemetery
mapa
Leconfield (St. Catherine) Churchyard
Wsp. 53.879871, -0.45713

Grave
War Graves Group Row A Grave 5.
Photo of grave

Country
Wielka Brytania

Period
World War II

Source
"Księga lotników polskich..." O. Cumft, H.K. Kujawa    
"Ku czci..." Zbiorowa    
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
Zdjęcie: via Grzegorz Śliżewski i Anthony Bysouth     
nekropole.info/lv/person/view?id=10151695&l=pl     
www.infolotnicze.pl/2015/02/23/bury-burzymski-jan/     
    
Jan Bury-Burzymski urodził się w Mińsku (Białoruś)...    
    
Jan Bury - Burzymski urodził się w dawnym Mińsku Litewskim a obecnie Mińsku ( stolica Białorusi ) 5 lipca 1915 r. Na skutek zmian politycznych w tamtejszej Europie jego rodzice byli zmuszeni opuścić Mińsk. Miasto zostało włączone do Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich ( Białoruska Socjalistyczna Republika Radziecka ). Rodzice zamieszkali w okolicach Wołomina.    
    
Jan po zdaniu egzaminu dojrzałości jako ochotnik wstąpił do wojska. Początkowo uczył się w Szkole Podchorążych Piechoty aby z tej przenieść się do Szkoły Podchorążych Lotnictwa. Od maja do sierpnia 1938 r. przebywał w Grudziądzu. Był słuchaczem kursu pilotów myśliwskich. Tego samego roku w połowie października był promowany na stopień oficerski. Po uzyskaniu tego został przydzielony do 152. Eskadry Myśliwskiej. Eskadra wchodziła w skład 5. Pułku Lotniczego w Lidzie. Razem ze swoją eskadrą brał udział w obronie nieba nad Polską w pamiętnym wrześniu 1939 r. Osłaniał z powietrza działania Armii "Modlin".    
Pierwszego dnia wojny w czasie pierwszego lotu bojowego brał udział w walce z bombowcami zagrażającymi Warszawie. Do walki doszło pod Jabłonną. Po walce Jan zameldował o zestrzeleniu nieprzyjacielskiego He - 111. Dwa dni później będąc dowódcą klucza atakował balon obserwacyjny. Nim doleciał do celu związał się w walce z Me - 109. Balon nie został zestrzelony. Dzień później osłaniał "Karasie" które atakowały wrogą kolumnę pancerną w okolicach Ciechanowa. W czasie powrotu na własne lotnisko, znów miał spotkanie z balonem obserwacyjnym. Nie pozostawił go samemu sobie. Oddał celną serię. Balon poszedł do ziemi. 9 września 1939 r. w rejonie Lublina dowodził kluczem, który zmierzył się z myśliwcami Luftwaffe. Przeciwnikami polskiej trójki były Me - 110. Efektem tego starcia było uszkodzenie jednego Niemca. Wróg nie chybił. Strzelał na tyle dobrze, że Jan musiał przerwać walkę.    
    
18 września przekroczył granicę Polski z Rumunią. Przez Rumunię, Jugosławię i Grecję, dotarł do Francji. Znalazł się w niej 17 października 1939 r. Tu u spadkobierców Napoleona przeszedł szkolenie w Tuluzie i Montpellier. Niestety, nie miał okazji do walki. 21 czerwca 1940 r. opuścił Francję. Opuścił w locie do Afryki. Leciał do Algieru. Niestety nie było mu sądzone lądowanie na pasie. W jego samolocie zabrakło paliwa. Samolot wodował. Do lądu musiał dopłynąć o własnych siłach. Po skończonej "przygodzie" z Afryką ruszył w dalszą drogę. Nie myślał o złożeniu broni. Spieszył do Wielkiej Brytanii. Tu na Wyspie Ostatniej Nadziei 9 września 1940 r. został przydzielony do polskiego 307 "Lwowskiego" Dywizjonu Myśliwskiego Nocnego. Odszedł z niego na własną prośbę. 2 października 1940 r. został odkomenderowany do 5 OTU. Z niego został przeniesiony do innego polskiego dywizjonu. Znalazł się wśród lotników osławionego 303 Dywizjonu Myśliwskiego. Do ostatniego lotu wystartował 24 października 1940 r. Zginął wykonując lot treningowy w okolicach lotniska Leconfield. Został pochowany na miejscowym cmentarzu.    
Konrad RYDOŁOWSKI
Gallery
Fotka