Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8502 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

KAZIMIERZ
BURZYŃSKILista Krzystka Updated: 2011-12-30
Official Number
P-0015

Rank
polski: kpt.pil./45 GTR/
brytyjski: F/Lt

Date of birth
1897-01-11

Date of death
1944-04-25

Cemetery
mapa
MONTREAL (NOTRE DAME DES NEIGES) CEMETERY
Wsp. 45.499835, -73.60881

Grave
Lot 3410 Sect. M. Grave 22.22.
Photo of grave

Country
Kanada

Period
World War II

Source
"Wykaz poległych i zmarłych żołnierzy PSZ na Zachodzie..." *     
"Rycerze biało-czerwonej szachownicy" B. Arct    
"Księga lotników polskich..." O. Cumft, H.K. Kujawa    
"Ku czci..." Zbiorowa    
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek     
Zdj.: pl.wikipedia.org/wiki/Kazimierz_Burzyński     
    
* Burzyński Kazimierz urodził się w m. Chełmce, gm. Kruszwica, pow. Inowrocław ... ()    
    
Kazimierz Burzyński przyszedł na świat w Chełmcach ( Galicja ) 11 stycznia 1897 r. Po ukończeniu nauki w szkole powszechnej i średniej rozpoczął swoją przygodę z wojskiem. Ponieważ Polska nie istniała jako niepodlegle państwo przyszło mu służyć w obcym wojsku. Kazimierz służył w niemieckim lotnictwie wojskowym. Po ukończeniu szkoły pilotów w grodzie Kopernika Toruniu trafił do polskiego lotnictwa wojskowego. Walczył w obronie nie tak dawno odzyskanej niepodległości Polski w obronie jej wschodnich granic.    
W 1923 r. rozpoczął pracę jako pilot komunikacyjny. Latał dla Polskiej Linii Lotniczej Aerolloyd. I nie zabrakło go w Aerolot. Towarzyszył od pierwszych chwil powstałym Polskim Liniom Lotniczym "LOT".    
Był na pewno pierwszym Polakiem, który za sterami samolotów pasażerskich wylatał milion kilometrów. Przed wybuchem II wojny światowej w 1939 rokiem był szefem personelu latającego PLL "Lot". W pamiętnym wrześniu 1939 r. brał udział w ewakuacji polskiego lotnictwa cywilnego. Po przedostaniu się do Wielkiej Brytanii nie odszedł z lotnictwa. Znalazł zatrudnię w Atlantic Ferry Organisation. Latał jako pilot transportowy. On i jego koledzy z ATFERRO drogą powietrzną transportowali samoloty z Kanady do Wielkiej Brytanii. Tak latając wylatał ponad 2 miliony kilometrów. Zginął w katastrofie lotniczej nad Montrealem. 25 kwietnia 1944 r. Razem z nim zginęła cała załoga B-24 Liberator. Spoczął z dala od Polski. Jest pochowany w Montrealu w Kanadzie.    
Konrad RYDOŁOWSKI
 
Comments
  • 2017-04-14 Grudniak Wiesław
    Burzyński Kazimierz urodził się w m. Chełmce, pow. Inowrocław.