Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8502 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

STEFAN
WÓJTOWICZLista Krzystka Updated: 2011-12-30
Official Number
P-5024

Rank
polski: sierż.pil./303 DM/
brytyjski: Sgt

Date of birth
1919-06-19

Date of death
1940-09-11

Cemetery
mapa
Londyn, Chestnut Ave - Northwood Cemetery
Wsp. 51.601721, -0.417714

Grave
Service Section H Grave 209.
Photo of grave

Country
Wielka Brytania

Period
World War II

Source
"Księga lotników polskich..." O. Cumft, H.K. Kujawa    
"Brygada Pościgowa - alarm" J. Pawlak    
"Polskie Eskadry w Wojnie Obronnej..." J. Pawlak    
"Ku czci poległych..." praca zbiorowa    
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
    
Urodził się 19 czerwca 1919 roku miejscowości Wypnicha, powiat lubartowski, w województwie lubelskim. Tam też ukończył szkołę powszechną. W 1936 roku rozpoczął naukę w SPLdM w Bydgoszczy. W 1939 roku ukończył szkołę, którą w międzyczasie przeniesiono do Krosna. W ramach szkolenia ukończył kurs specjalizacji myśliwskiej.    
Otrzymał przydział do 111.Eskadry Myśliwskiej w I. Pułku Lotniczym. Wraz z eskadrą walczył w Kampanii Wrześniowej. Pierwszego września po godzinie 16. wraz Mirosławem Fericiem uczestniczył w pogoni za Dornierem Do 17 w rejonie Radzymina. Niestety bezskutecznym. 18 września przekroczył granicę z Rumunią w Śniatyniu. Następnie ewakuował się do Francji    
13 maja 1940 roku został przydzielony do grupy 20 pilotów, którzy mieli rozprowadzać samoloty i wyjechał do Chateaudun. Po kilku dniach, 19 czerwca, został odwołany do Lyonu. Na miejscu okazało się, że skierowano go klucza kpt. Kuziana, który miał bronić wytwórni samolotów SNCAO w Nantes. Mimo przydziału do patrolu nie wziął udziału w walkach, tak jak i cały klucz. Przez Bordeaux dotarł do Port Vendres, skąd ewakuowano go do Afryki. Następnie dotarł do Anglii, gdzie skierowano go 2 sierpnia do 303. Dywizjonu Myśliwskiego. Trzeciego września podczas walki z osłona wyprawy bombowej został zmuszony do awaryjnego lądowania na uszkodzonym samolocie (Hurricane, R2688) w pobliżu Woodchurch, niedaleko Tenderden. Siódmego września podczas walki o godzinie 17.00 w okolicach Essex z niemiecką wyprawą zestrzelił dwa Dorniery Do 17, leciał na samolocie Hurricane , P3939. 11 września stoczył walkę wraz z dywizjonem nad Horsham w niemiecką wyprawą bombową. Podczas walki z osłoną wyprawy zestrzelił dwa Messerschmitty Me 109, lecąc na samolocie Hurricane,V7242. Sam został jednakże zestrzelony i jego samolot rozbił się w okolicach Hogtrough Hill, grzebiąc w swoich szczątkach pilota. Został pochowany na cmentarzu w Northwood, grób nr H-209. Został odznaczony 17 września 1940 roku, pośmiertnie, Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari nr 8816. W rodzinnej miejscowości Stefana Wójtowicza znajduje się pomnik ku jego czci.

Wójtowicz Stefan urodził się w rodzinie Stanisława i Weroniki Wójtowiczów (W. Grudniak).
Gallery
Fotka Fotka
 
 
Comments
  • 2013-04-26 Grudniak Wiesław
    Przepraszam bardzo Autora biogramu Stefana Wójtowicza ale pomnik w jego rodzinnej miejscowości nie jest tylko poświęcony jego pamięci. Jak głosi napis jest on poświęcony "Pamięci pomordowanych i poległych w walce z okupantem w latach 1939 - 1945".