Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8502 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

JERZY
ANTONOWICZLista Krzystka Updated: 2012-04-17
Official Number
76642

Rank
polski: mjr pil./307 DMN/
brytyjski: S/Ldr

Date of birth
1907-03-25

Date of death
1941-10-23

Cemetery
mapa
Exeter Higher Cemetery
Wsp. 50.728942, -3.508457

Grave
War Graves Plot Section ZK Grave 49.
Photo of grave

Country
Wielka Brytania

Period
World War II

Source
"Wykaz poległych i zmarłych żołnierzy PSZ na Zachodzie..." *    
"Księga lotników polskich..." O. Cumft, H.K. Kujawa    
"Ku czci..." Zbiorowa    
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
"Puchacze czuwają w mroku" Andrzej R. Janczak    
"Przez ciemnię nocy" Andrzej R. Janczak    
"307 DMN Lwowskich Puchaczy" R. Gretzyngier     
Akty metrykalne parafii Horochów    
Zdjęcie: Julia and Keld, www.findagrave.com/memorial/41955613/jerzy-antonowicz     
Biogram: www.polishairforce.pl/antonowicz.html    
    
Jerzy Antonowicz urodził się 25 marca 1907 r. na Wołyniu. Uczył się w Gimnazjum Państwowego we Lwowie. To w nim otrzymał świadectwo dojrzałości. Mając to w kieszeni rozpoczął studia również we Lwowie. Studiował w Wyższej Szkole Handlu Zagranicznego. Zakończył studia w połowie października 1929 r. W sierpniu 1930 r. rozpoczął swoją przygodę z wojskiem. Rok później na początku lipca odbył kurs w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty. W pierwszych dniach października 1931 r. został przyjęty do Szkoły Podchorążych Lotnictwa. Ukończył ją 15 sierpnia 1933 r. w stopniu podporucznika obserwatora. Otrzymał przydział do eskadry towarzyszącej 5 Pułku Lotniczego. 4 maja 1934 r. drugi raz zameldował w Dęblinie. Tym razem był uczestnikiem kursu podstawowego pilotażu prowadzonego przez Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa. Po ukończeniu tego wrócił do swojej eskadry. Służył w niej jako pilot. 19 marca 1935 r. będąc w stopniu porucznika został skierowany do Torunia do tamtejszego pułku i jednej z jego eskadr. Od 15 kwietnia do 28 czerwca 1935 r. przeszedł Kurs Wyższego Pilotażu w Wyższej Szkole Strzelania i Bombardowania. Po jego ukończeniu wrócił do Torunia. 1 marca 1937 r. znów meldował się w Dęblinie. Tym razem jako instruktor pilotażu i dowódca eskadry szkolnej pilotów Szkoły Podchorążych Lotnictwa.    
    
W pamiętnym wrześniu 1939 r. wykonał kilka lotów łącznikowych. 17 września przekroczył granicę z Rumunią. Uniknął internowania. Dotarł do Bukaresztu. Z tego z nową tożsamością ( fałszywe dokumenty ) na pokładzie statku za bronią udał do Francji. Zszedł na ląd w Marsylii. 18 października zgłosił się do punktu zbornego polskiego lotnictwa w stolicy Francji. Tu został wyznaczony do wyjazdu na Wyspę Ostatniej Nadziei i odbycia niezbędnego szkolenia w Royal Air Force. W Wielkiej Brytanii znalazł się w grudniu 1939 r. Przebywał w obozie dla polskich lotników w Eastchurch. Z tej został skierowany na przeszkolenie do szkoły pilotażu w Redhill a z niej do jednostki wyszkolenia bojowego w Bramcote. 1 lipca 1940 r. został przydzielony do polskiego personelu 300 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Mazowieckiej". Tu uzupełni swoją lotniczą edukację. Nocą z 14 na 15 września odbył swój pierwszy lot bojowy. Poleciał na bombardowanie portu Boulogne. W czasie pamiętnej powietrznej Bitwy o Wielką Brytanię bombardował Ostendę. 2 grudnia 1940 r. "zdradził" kolegów z bombowców dla myśliwców. Tego dnia został przeniesiony do 307 Dywizjonu Myśliwskiego Nocnego "Lwowskich Puchaczy". 26 lutego 1941 r. został dowódcą eskadry "A" tego dywizjonu. 11 czerwca 1941 r. objął dowództwo nad wszystkimi "Lwowskimi Puchaczami". Zginął śmiercią lotnika nocą z 23 na 24 października 1941 r. w czasie lotu operacyjnego. Jerzy Antonowicz został pochowany na cmentarzu w Exeter.    
    
Konrad RYDOŁOWSKI    
    
* Antonowicz Jerzy urodził się w m. Kwasów, gm. Podberezie, pow. Horochów, woj. wołyńskie ... ()    
Gallery
Fotka