Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8435 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

WŁADYSŁAW Józef
ŻOŁNOWSKILista Krzystka Updated: 2012-04-21
Official Number
792950

Rank
polski: st.sierż.pil./304 DB/
brytyjski: Sgt

Date of birth
1906-10-28

Date of death
1941-05-06

Cemetery
mapa
Newark-Upon-Trent Cemetery
Wsp. 53.068516, -0.798425

Grave
War Graves Plot Section N Grave 304.
Photo of grave

Country
Wielka Brytania

Period
World War II

Source
"Wykaz poległych i zmarłych żołnierzy PSZ na Zachodzie..." *    
"Księga lotników polskich..." O. Cumft    
"Ku czci..." Zbiorowa    
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
Zdjęcie nagrobka: Krzysztof Mruk    
Zdjęcia lotnika i biogram: Miłosz Rusiecki (wnuk lotnika).    
    
* Żołnowski Władysław Józef urodził się w m. Włocławek ... ().    
    
Władysław Józef Żołnowski - jeden z tysięcy polskich lotników walczących podczas II wojny światowej. Nie pozostawił po sobie imponującej listy sukcesów i zwycięstw, jednak jego skromny wkład w aliancki wysiłek wojenny jest przykładem wiernej służby Ojczyźnie.    
Urodził się we Włocławku w dniu 28 października 1906 r. Już jako nastolatek interesował się lotnictwem i w tym kierunku postanowił się kształcić. Ukończył Cywilną Szkołę Mechaników Lotniczych LOPP i zgłosił się do służby wojskowej. Przydzielony w stopniu starszego szeregowca do 41 Eskadry Liniowej 4 Pułku Lotniczego w Toruniu, zadeklarował chęć szkolenia na pilota. Dowództwo przychyliło się do jego prośby, odkomenderowując go do Szkoły Pilotów dla podoficerów w Bydgoszczy. Kurs ukończył w stopniu kaprala pilota i powrócił do macierzystej jednostki. W tym okresie, a dokładniej 27 listopada 1929 r. ożenił się z Anną z Pasturczaków. W ciągu następnej dekady małżonkowie dochowali się trójki dzieci.    
Młody wyróżniający się pilot zdobył uznanie przełożonych i w 1934 r. został skierowany na kurs instruktorski w Dęblinie. Po jego ukończeniu pełnił obowiązki instruktora na letnim obozie Przysposobienia Wojskowo - Lotniczego na lotnisku Łódź - Lublinek. Do macierzystego pułku powrócił dopiero jesienią i został przydzielony do 42 Eskadry Liniowej, w której pozostał aż do jej rozwiązania jesienią 1939 r. w Rumunii. O jego służbie zachowało się niewiele informacji, musiał jednak utrzymać wysoki poziom umiejętności, skoro podczas operacji zajęcia Zaolzia we wrześniu 1938 r. przydzielono go do wykonywania bliżej niesprecyzowanych zadań specjalnych na rzecz Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Śląsk".     
Niestety, zbliżająca się wojna zburzyła spokój rodziny. Po ogłoszeniu stanu gotowości dla jednostek lotniczych pod koniec sierpnia 1939 r. sierż. pil. Władysław Żołnowski wraz z całym personelem eskadry przebazował się na lotnisko polowe koło wsi Zduny. W kampanii wrześniowej wykonał tylko jeden lot bojowy - w dniu 4 września dwa klucze "Karasi" zbombardowały miejsce postoju sztabu niemieckich jednostek pancernych w Nowym Dworze. W dniu 17 września cała eskadra ewakuowała się do Rumunii. Dalej był tułaczy szlak polskich lotników do Francji, a następnie do Wielkiej Brytanii. Tam został przydzielony do formowanego właśnie 304 Dywizjonu Bombowego Ziemi Śląskiej im. Księcia Józefa Poniatowskiego. Wraz z innymi pilotami przeszkolił się na lekkie samoloty bombowe Fairey ?Battle?, a następnie na średnie dwusilnikowe Vickers ?Wellington?. Macierzystą bazą dywizjonu było lotnisko Syerston w hrabstwie Nottingham. W dniu 25 kwietnia 1941 r. jednostka rozpoczęła służbę bojową     
Wieczorem 6 maja 1941 r. bombowce dywizjonu wystartowały z zadaniem zaatakowania niemieckiej żeglugi w porcie Le Havre na francuskim wybrzeżu Kanału. W drodze powrotnej ?Wellington? nr R1443 został zestrzelony (wg najnowszych ustaleń - prawdopodobnie przez statek - dozorowiec u wybrzeży Holandii) i rozbił się w wodach Kanału la Manche. Zginęła cała załoga w składzie: kpt. pil. Antoni Sym, st. sierż. pil. Władysław Żołnowski, por. nawig. Feliks Sobieralski, por. obs. strz. Stanisław Feliks Duchnicki, plut. r/op. Leon Hampel i kpr. r/op. strz. Stanisław Białek. Ciała sierżanta Żołnowskiego, porucznika Sobieralskiego i plut. Hampela zostały odnalezione na brzegach Anglii i Holandii. St. sierż. Władysław Żołnowski został pochowany na Polskim Cmentarzu Wojskowym w Newark-on-Trent. Za swoją służbę został odznaczony dwukrotnie Krzyżem Walecznych (za wojnę obronną 1939 i pośmiertnie) oraz Polową Odznaką Pilota.    
Gallery
Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka