Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8344 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

TADEUSZ PAWEŁ
CHŁOPIKLista Krzystka Updated: 2012-04-16
Official Number
76691

Rank
polski: kpt.pil./302 DM/
brytyjski: F/Lt

Date of birth
1908-06-18

Date of death
1940-09-15

Cemetery
mapa
SOUTHEND-ON-SEA (SUTTON ROAD) CEMETERY
Wsp. 51.558235, 0.7162019999

Grave
Service Plot R Grave 12265.
Photo of grave

Country
Wielka Brytania

Period
World War II

Source
"Księga lotników polskich..." OP. Cumft, H.K. Kujawa    
"Ku czci..." Zbiorowa    
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
Zdjęcie: Boreenatra     
pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Chłopik     
www.bbm.org.uk/airmen/Chlopik.htm     
    
Tadeusz Paweł Chłopik urodził się 18 czerwca 1908 r. we Lwowie.W wieku 22 lat ukończył Szkołę Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Był zdolnych uczniem. Naukę w Podchorążówce zakończył z siódmą lokatą. Podporucznik ? obserwator otrzymał swój pierwszy przydział liniowy. Trafił do grodu Kopernika. Tu stacjonował 4 Pułk Lotniczy. W 1930 r. ponownie w Dęblinie przeszedł Kurs Wyższego Pilotażu. Już jako pilot rozpoczął loty w swoim pułku. Rozpoczął w nim loty jako pilot eskadry myśliwskiej.    
    
Na dwa lata przed wybuchem II wojny światowej trzeci raz w swojej lotniczej karierze znalazł się w Dęblinie. Został przeniesiony z Torunia do Centrum Wyszkolenia Lotnictwa Nr 1. Latał w tej jako instruktor. W 1938 r. objął dowodzenie Eskadrą Szkolną nr 2. Ostatni rok pokoju powitał również w Dęblinie. Powierzono mu dowodzenie Eskadrą Szkolną nr 3.    
    
Pamiętny wrzesień 1939 r. otworzył nie tylko w jego życiu nowy rozdział. Razem ze swoimi podchorążymi nie złożył broni. Ewakuował się do Rumunii. Następnie za bronią ruszył do Francji, a następnie do Anglii. Tam na Wyspie Ostatniej Nadziei przeszedł szkolenie w 6 OTU. Z niego został przydzielony do właśnie co sformowanego polskiego dywizjonu myśliwskiego. Znalazł się wśród rodaków. Latał z 302 Dywizjonem Myśliwskim "Poznańskim".    
    
15 września 1940 r. wystartował do obrony nieba nad gościnną Wielką Brytanią. Doszło do spotkania polskiego myśliwca z niemieckim Do ? 17. Polak miał celniejsze oko i pewniejszą rękę. Niestety sam uległ innemu przeciwnikowi. Musiał skorzystać ze spadochronu. Nie dane mu było życie. Zginął. Spoczął z dala od Polski. Został pochowany na cmentarzu Southend on Sea.     
    
Opracowanie Konrad Rydołowski