Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8429 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Henryk
HarańczykLista Krzystka Updated: 2011-12-30
Official Number
P-3003

Rank
polski: ppor.of.zaopatrz./317 DM/
brytyjski: F/O

Date of birth
1915-10-28

Date of death
1999-01-29

Cemetery
Grave
Photo of grave

Country
Polska

Period
The post war period

Source
Źródło "Personel PSP w Wielkiej Brytanii..." T. Krzystek; Nr ewid.P-3003 Harańczyk Henryk, ur. 28.10.1915, zmarł w Zabrzu dn. 29.01.1999 przeżywszy 83 lata; ppor. / F/O; Oficer zaopatrzeniowy 317 DM.
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek
Zdj. grobu: Wiesław Grudniak
Zdj. portret.: dzięki uprzejmości Rodziny

Harańczyk Henryk syn Jakuba i Magdaleny z domu Talaga, ur. 28.X.1915 r. w Stryszowie k. Kalwarii Zebrzydowskiej, pow. Wadowice, woj. krakowskie. Najmłodszy syn z trojga rodzeństwa. Ojca traci mając zaledwie dwa lata. Szkołę Powszechną kończy w Stryszowie. Z powodu bardzo trudnych warunków materialnych i braku możliwości dalszego kształcenia się, matka zmuszona jest oddać go na wychowanie do sierocińca im. Ks. Bronisława Markiewicza w Pawlikowicach k. Wieliczki, prowadzonego przez Księży Michalitów.
Wychowywany przez księży Michalitów w duchu katolickim i patriotycznym po okresie Postulatu wstępuje do Nowicjatu - formacji zakonnej księży Michalitów w Pawlikowicach. 2 - sierpnia 1932 r. Harańczyk rozpoczyna okres Nowicjatu w Pawlikowicach. Jest 131 nowicjuszem - kandydatem na kleryka. Nowicjat kończy się egzaminem kanonicznym. Ostatnim aktem wieńczącym pobyt w Nowicjacie jest złożenie pierwszych ślubów zakonnych. Z powodu poważnej choroby - 10 maja 1933 r. wyjeżdża do domu w celu poprawienia zdrowia. Kiedy przychodzi do siebie 28 września 1933 r. powraca do Nowicjatu aby kontynuować naukę. Pierwsze śluby zakonne Harańczyk składa: 5 - go maja 1935 r. zostając księdzem klerykiem - Michalitą. W 1937 r. kończy Prywatne Gimnazjum Męskie im. Ks. Bronisława Markiewicza w Pawlikowicach. Pracuje jako wychowawca w Pawlikowicach. Wraz ze swym bliskim przyjacielem z Nowicjatu ks. klerykiem Edmundem Wyrębskim zostaje skierowany do pracy w Krakowie. W 1938 r. będąc księdzem klerykiem pełni funkcję prefekta Zakładu Opiekuńczego im. Św. Józefa w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Równolegle kontynuuje naukę w Instytucie Administracyjno - Gospodarczym w Krakowie na Wydziale kolejowym. Świadectwo ukończenia Wydziału Kolejowego otrzymuje 14. VI .1939 r. tuż przed wybuchem wojny. Nie wiadomo co staje na przeszkodzie i co powoduje inny wybór niż kapłaństwo. Wiadomo, że kiedy wybucha wojna w 1939 r. hitlerowcy zakazują jakiejkolwiek działalności zakonnej. Kraków staje się miastem okupowanym przez Generalne Gubernatorstwo Niemiec. Na Królewskim Zamku - Wawelu złowieszczo powiewa flaga III Rzeszy Niemieckiej ze swastyką. Zakład Opiekuńczy im. Św. Józefa zostaje zamknięty a budynek zajęty przez Niemców. Gotowy do walki z najeźdźcą, Henryk Harańczyk " zrzuca " sutannę i wiosną 1. IV.1940 r opuszcza Kraków. Ucieka za granicę, aby się zaciągnąć na ochotnika do wojska. Przedziera się przez trzy zielone granice.
Szczęśliwie udaje się dojechać do granicy. Pod osłoną nocy, umordowany, przekracza zieloną granicę na Węgry, gdzie zgłasza się do polskiej ambasady w Budapeszcie. Od tej chwili jest już pod opieką Rządu Polskiego na emigracji. Z Węgier wraz z innymi ochotnikami zostaje przewieziony do Splitu w Jugosławii a następnie okrętem przez Morze Śródziemne płynie do Syrii. 22.V.1940 r. Henryk Harańczyk rozpoczyna służbę w Brygadzie Karpackiej w obozie - Homs (Syria). Pełni funkcję strzelca w I. P. 6 Komp. W sierpniu 1940 r. w B. K. zaczyna się nabór ochotników do lotnictwa w Anglii. Henryk Harańczyk dostaje się na listę przyjętych. 15.VII.1940 r. w Port Said (Egipt) zostaje zaokrętowany na statku, którym płynie przez Aden(Jemen), kanał Sueski dookoła Afryki (ponieważ Morze Śródziemne jest okupowane przez okręty osi t.j. niemiecko - włoskie). 5.IX.1940 r. okręt przepływa cieśninę Gibraltar i 10. IX. dopływa szczęśliwie do Wielkiej Brytanii - Wyspy Ostatniej Nadziei.
Po przejściu badań lekarskich w Blackpool zaczyna się szkolenie w różnych specjalnościach. Każdy z chłopaków chce latać, najchętniej na myśliwcach. Ze względu na krótkowzroczność (okulary) Henryk Harańczyk zostaje przydzielony do służby naziemnej . Po skończeniu szkolenia lotnicy zostają rozesłani do różnych dywizjonów lotniczych na terenie całej Anglii. 22.XI.1940 r. Harańczyk zostaje przydzielony do 306 - go Dywizjonu Myśliwskiego - " Toruńskiego ", gdzie pełni funkcję szeregowego kancelisty. 7 lutego 1941 r. zostaje zaprzysiężony w 306 Dywizjonie Myśliwskim.    
- 2.XI.1941r. Henryk Harańczyk zostaje przeniesiony do służby w 317 Dywizjonie Myśliwskim - " Wileńskim " . Zostaje przydzielony do Flight' - u " M ".    
- 13 czerwca 1942 r. Harańczyk rozpoczyna kurs radiooperatorów w RAF Station, Cranwell - Nr. 1 Signall Schooll. 18 września 1942 r. jako kapral, rozpoczyna szkolenie w Szkole Podchorążych Łączności - w St. Andrews na kierunku operator radiowy (obsługa aparatury łączności w samolotach). 9. IV.1943 r. otrzymuje świadectwo ukończenia Szkoły Podchorążych Łączności, uzyskując stopień podchorążego łączności. Komendantem Centrum Wyszkolenia Łączności jest płk. Józef Wróblewski. 10 kwietnia 1943 r. trafia na lotnisko Northolt pod Londynem (największy polski obiekt lotniczy). Zostaje przydzielony do formacji radiooperatorów. 20.09.1943r. Henryk Harańczyk zostaje Instruktorem R.T.O w Nr 1 Radio School - w stopniu plut. pchor. Pełni też funkcję tłumacza j. angielskiego. 15.01.1945r - kończy Szkołę Oficerską w Kirkham. 13 maja 1945 r. trafia do Ośrodka Zapasowego Bazy Sił Powietrznych. 6 lipca zostaje przeniesiony do Ruchomego Warsztatu Napraw i Ratownictwa Technicznego Nr. 1 przy 58 M.U.     
- 5.06.1945 r. jako ppor. (F/O) pełni funkcję oficera materiałowego, aż do maja 1946 r.    
- 21 marca 1946 r. z rozkazu P.S.P. - 8/46 Henryk Harańczyk zostaje odznaczony Medalem Lotniczym Nr.1244.    
- W 1946 r. Henryk Harańczyk zachęcony propagandą władzy ludowej w Polsce decyduje się na powrót do Ojczyzny. 1.XI.1946 r. wsiada na statek i szczęśliwy, że przeżył wojnę płynie do ukochanej Polski. Ufa, że Polska jest wolna, suwerenna... Niestety już na początku swej powrotnej drogi doznaje rozczarowania. 6.XI.1946 r. w porcie w Gdańsku kiedy opuszcza statek i schodzi na ląd, jeden z żołnierzy LWP witając bohaterów Bitwy o Anglię rzuca - " Po co żeście tu szpicle przyjechali...? "    
Gallery
Fotka Fotka Fotka Fotka
 
 
Comments
  • 2016-01-29 Grudniak Wiesław
    Proszę Rodzinę o kontakt mailowy.