Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8501 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Józef
MazurLista Krzystka Updated: 2011-12-30
Official Number
P-0168

Rank
polski: kpt.meteorolog
brytyjski: F/Lt

Date of birth
1896-11-29

Date of death
1977-02-20

Cemetery
mapa
Czeladź, Reymonta - Cmentarz Prafialny
Wsp. 50.3137257043278, 19.0742383897305

Grave
Rodzinny;
Photo of grave

Country
Polska

Period
The post war period

Source
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
Zdj. grobu: Wiesław Grudniak    
pl.wikipedia.org/wiki/Józef_Mazur_(fizyk)    
Biogram: polishairforce.pl/mazur.html     
    
Józef Mazur urodził się na Górnym Śląsku w Czeladzi. 29 listopada 1896 r. Był uczniem miejscowej szkoły powszechnej. Maturę zdał w Będzinie. Studiował w Warszawie na Wydziale Matematyczno - Przyrodniczym Uniwersytetu Warszawskiego.    
W 1918 r. był żołnierzem Polskiej Organizacji Wojskowej. To w jej szeregach ukończył szkołę podoficerską. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zaciągnął się do wojska. Został przydzielony do pułku piechoty. W pułku był instruktorem i dowódcą kompanii. W ostatnich dniach lipca 1919 r. został przeniesiony do Centralnej Szkoły Podoficerskiej w okolicach Dęblina. Po ukończonym kursie został instruktorem. 1 września 1919 r. otrzymał skierowanie do Szkoły Podchorążych Piechoty. Nie był to szczęśliwy czas w jego życiu. Odmroził sobie nogi. Po powrocie do zdrowia wrócił do Szkoły. Na początku marca 1920 r. został skierowany pułku strzelców ( 76 Lidzki Pułk Strzelców ) w charakterze zastępca dowódcy kompanii. Nie przerywał nauki na studiach. Student i żołnierz w jednej osobie został skierowany do Głównej Wojskowej Stacji Meteorologicznej. Tam Józef będąc już podporucznikiem był zastępcą komendanta a następnie jej komendantem. W marcu 1921 r. został zwolniony do rezerwy.    
Po studiach Józef rozpoczął pracę na Politechnice Warszawskiej. W 1926 r. uzyskał doktorat z fizyki i matematyki. Pięć lat później uzyskał habilitację z fizyki doświadczalnej. W latach 1931 - 1933 pracował jako wykładowca w Holandii. Wykładał na Uniwersytecie w Lejdzie. Po powrocie do kraju prowadził badania na Politechnice Warszawskie.    
W pamiętnym z historii wrześniu 1939 r. został zmobilizowany. Miał przydział do Kierownictwa Wojskowej Służby Meteorologicznej. Razem z nią się ewakuował. 18 września przekroczył granicę Polski z Rumunią. 9 grudnia 1939 r. uciekł z obozu internowania. Skierował się do Jugosławii a następnie do Grecji. Celem jego podróży była Francja. 27 stycznia 1940 r. był już na miejscu. Został skierowany do obozu Camp de Carpiagne w okolicach Marsylii. Z niej udał się do stacji zbornej w Septfonds. Aby ostatecznie trafić do pracy w Base Aerienne du Fort de St. Cyr i Laboratoire de Trappes. Po kapitulacji Francji skierował się do Wielkiej Brytanii. Tu na Wyspie Ostatniej Nadziei pracował nad polsko - angielskim i angielsko - polskim słownikiem terminów meteorologicznych. Był również pracownikiem Air Ministry Meteorological Research Committee. Zajmował się badaniami nad zwalczaniem oblodzenia samolotów. Pracował także nad sposobami zwalczania mgły nad lotniskami.    
Do wyzwolonej, nowej politycznie Polski po wojnie nie wrócił. Pozostał na Wyspie. Był członkiem Institute of Physics. Pracował w Metalurg Department Royal School of Mines, Imperial College of Science and Technology, University of Manchester i w Department of Applied Mathematics Queens University w Belfaście.    
Miłość do Polski była silna. Odwilż w polityce po śmierci Stalina zrobiła co swoje. Zdecydował się na powrót. Wrócił w 1959 r. W listopadzie tego samego roku objął posadę w Zakładzie Niskich Temperatur Instytutu PAN we Wrocławiu. W 1960 r. pierwszy w Polsce naukowcy pod jego kierunkiem skroplili hel. Zmarł 20 lutego 1977 r. we Wrocławiu. Pochowany został w Czeladzi.    
    
Konrad RYDOŁOWSKI
Gallery
Fotka
 
 
Comments
 • 2022-12-20 Grzegorz Michalski
  Szanowny Panie Konradzie RYDOŁOWSKI,    
  Prosze jeszcze raz zobaczyc gdzie lezy miasto Czeladź     
  i zmienic odpowiednio w zyciorysie pana Józefa Mazura.    
  Pozdrawiam wszystkich, ktorzy wlozyli ogrom pracy     
  w tworzeniu witryny "niebieskaeskadra.pl".    
  Grzegorz    
 • 2023-02-20 Grzegorz Michalski
  Jako ulatwienie podam, ze pod względem historycznym Czeladź leży w dawnej ziemi krakowskiej, stanowiącej część Małopolski i nigdy nie leżala na Górnym Śląsku.    
  Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych    
  Grzegorz