Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8500 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Władysław
UrbanUpdated: 2011-12-30
Rank
Ppor.pil./141 EM/

Date of birth
1911-04-01

Date of death
1939-09-02

Cemetery
mapa
Mełno - cmentarz wojenny
Wsp. 53.433099, 18.970052

Grave
Photo of grave

Country
Polska

Period
1939 Defensive War

Source
"Księga lotników polskich..." O. Cumft, H.K. Kujawa    
"Ku czci..." Zbiorowa    
"Przez pobojowiska lotniczego Września 1939 ..." Juliusz Molski    
Zdjęcie: Maciej Kurkiewicz, Piotr Matwiej.     
Stopień wojskowy wg. "Księga lotników polskich 1939-1946" O. Cumft, H.K. Kujawa.    
zdj. legitymacyjne Maciej Kurkiewicz (Wystawa w Bydgoskim Muzeum poświęcona gen.bryg.pil. Stanisławowi Skalskiemu) via Wiesław Grudniak.     
Biogram: www.polishairforce.pl/urban.html     
    
Władysław Urban urodził się 1 kwietnia 1911 r. niedaleko Wadowic. Po uzyskaniu matury rozpoczął swoją przygodę z wojskiem. Zaczął ją od dywizyjnego kursu podchorążych w Łodzi. Z miasta włókniarzy został przeniesiony do Szkoły Podchorążych Rezerwy Lotnictwa w Dęblinie. Po ukończeniu Szkoły w sierpniu 1933 r. otrzymał przeniesienie do 3 Pułku Lotniczego. Po blisko miesiącu służby został zwolniony do rezerwy. 7 sierpnia 1934 r. znów założył mundur. Tego dnia rozpoczął ćwiczenia dla rezerwistów. W tym czasie zdecydował się na przejście do zawodowej służby wojskowej. Służbę rozpoczął od przyjęcia do Szkoły Podchorążych Lotnictwa ale dla II rocznika oficerów zawodowych. Następnie po szkoleniu Grudziądzu zdobył niezbędne kwalifikacje pilota myśliwskiego. 15 października 1936 r. był promowany do stopnia podporucznika. Dzień po promocji otrzymał przydział do 4 Pułku Lotniczego. Tu w grodzie Kopernika został pilotem eskadry myśliwskiej. 20 kwietnia 1937 r. brał udział w treningowym strzelaniu ostrą amunicją na poligonie w Toruniu. W czasie ataku samolotu Urbana na tarcze pozorujące kolumnę piechoty doszło do wypadku. Seria z jego maszyny raniła żołnierzy z obsługi poligonu. W wyniku doznanych obrażeń jeden z nich zmarł. Urban stanął przed sądem. Sąd uznał go winnym. Po późniejszej apelacji prokuratora Najwyższego Sądu Wojskowego z dnia 20 stycznia 1938 r. został uniewinniony. Do wybuchu II wojny światowej pozostawał w swojej eskadrze. 30 sierpnia 1939 r. w czasie mobilizacji został przesunięty na polowe lotnisko na południowy zachód od Torunia. 1 września razem z Marianem Pisakiem i Benedyktem Milczyńskim wystartował na rozpoznanie przeciwko niemieckim samolotom. Próba przechwycenia nie powiodła się. 2 września 1939 r. piloci otrzymali rozkaz ataku na niemieckie czołgi na szosie w okolicach Gruta - Łasin. Rozkaz dowódcy wywołał kontrowersje wśród lotników. Ale, że rozkazu się nie dyskutuje a wykonuje wystartowali do lotu bojowego. Dowódca lotnictwa Armii ?Pomorze" doprowadził swoim poleceniem do bardzo poważnych strat w eskadrze. Niemiecka obrona przeciwlotnicza w rejonie celu zestrzeliła samoloty Laskowskiego, Milczyńskiego i Urbana. Władysław Urban zginął na miejscu. Lotnik został pochowany na cmentarzu we wsi Mełno koło Grudziądza.    
Opracowanie: Konrad RYDOŁOWSKI
Gallery
Fotka
 
 
Comments
  • 2012-04-28 Grudniak Wiesław
    Wg "Ku czci poległych lotników 1939-1945" Zbiorowa, "Pamięci lotników polskich 1918-1945" J. Pawlak, stopień wojskowy - ppor.pil.