Search the resting place of Polish airmen

The database contains 7815 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Jakub Feliks
KolasińskiUpdated: 2011-12-30
Rank
ppor.mech.lot.(Klucz nr 1, GC III/2)

Date of birth
1906-07-25

Date of death
1993-07-05

Cemetery
mapa
Dęblin, 15 Pułku Piechoty Wilków, Cmentarz Komunalny
Wsp. 51.5506716835502, 21.846227645874

Grave
Sektor V; Rodzinny
Photo of grave

Country
Polska

Period
The post war period

Source
"Polskie Lotnictwo we Francji 1940" B. Belcarz    
Zdjęcie: Wiesław Grudniak, data urodzenia na podstawie dokumentów otrzymanych od synów - Wiktora i Henryka Kolasińskich.    
    
Jakub Feliks Kolasiński, urodził się dnia 25 sierpnia 1906 r. w Gniewoszowie (dokładnie we wsi Granica która obecnie weszła w granice administracyjne Gniewoszowa), pow. Kozienice. Syn Józefa i Pauliny z d. Mazurek, rodzice zajmowali się handlem. Do Szkoły Powszechnej uczęszczał w Gniewoszowie którą ukończył w 1922 r. Następnie skończył trzyletnią praktykę ślusarsko-mechaniczną lecz z braku zatrudnienia kolejne dwa lata spędził z rodzicami, pomagając im w handlu.
19 października 1927 r. został powołany do odbycia czynnej służby wojskowej w Oddziale Służby Lotnictwa w Poznaniu. Ukończył tam szkołę podoficerską i kurs obsługi lotniczej, wyszkolony na mechanika samolotowego pozostaje w służbie wojskowej jako podoficer nadterminowy. Po odbyciu służby czynnej pozostaje w wojsku jako podoficer zawodowy w stopniu kaprala. W czasie pełnienia służby zawodowej skierowany zostaje na kurs do Centralnej Szkoły Mechaników Lotniczych w Bydgoszczy, którą kończy w maju 1932 r. i po jej ukończeniu otrzymuje przydział do CWOL w Dęblinie.
W Kampanii Wrześniowej zajmuje się obsługą samolotów począwszy od lotniska w Dęblinie. W nocy z 17 na 18 września 1939 r. razem z oddziałem przekracza granicę rumuńską i zostaje internowany w obozie Uzeceni pod Bukaresztem.     
Ucieka z obozu i dociera do portu Balcic nad Morzem Czarnym, skąd na pokładzie greckiego statku ?Patris? 5 listopada 1939 r. wypływa przez Maltę ? z jednodniowym postojem - do Marsylii. Dnia 12 listopada dopływa do portu w tym mieście. Nazajutrz melduje się w w bazie lotniczej w Bron (Rhone). Przechodzi przeszkolenie jako mechanik na samolotach francuskich.
Dnia 28.III.1940 r. melduje się w Groupe de Chasse III/2 w Cambrai przy granicy z Belgią z kluczem nr 1 kpt.pil. Stefana Łaszkiewicza. W skład klucza wchodzą następujący piloci: por.pil. Stefan Zantara i sierż.pil. Leopold Flanek. J.F. Kolasiński wraz z dziewięcioma innymi mechanikami wchodzi w skład obsługi technicznej wspomnianego klucza. Dowódcą jest kpt.tech. Franciszek Gomuliński. (c.d.n.)    
Gallery
Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka