Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8502 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Jan
KubicaUpdated: 2011-12-30
Rank
Pilot sport./Aeroklub Śląski/

Date of birth
1910-??-??

Date of death
1937-04-19

Cemetery
mapa
Piekary Śląskie, Bednorza - Katolicki Cmentarz Komunalny
Wsp. 50.3431102263683, 18.9798299968243

Grave
Przekopany
Photo of grave

Country
Polska

Period
Until 1939

Source
"Pamięci poległych lotników..." A. Popiel    
"Wypadki śmiertelne..." A. Popiel.    
    
Jan Kubica urodził się na Śląsku w Brzezinach Śląskich w 1910 r. od dzieciństwa interesował się lotnictwem. Dlatego po ukończeniu nauki w szkole powszechnej zgłosił na kurs Przysposobienia Wojskowego Lotniczego. W ramach tego ukończył pilotażu motorowego. Teraz przystąpił do spełnienia obowiązku wobec ojczyzny jakim była służba wojskowa. Zgłosił się na ochotnika. Przydzielony został do grodu Kraka i stacjonującego w nim 2 Pułku Lotniczego. Latał w jednej z jego eskadr myśliwskich. Po spełnieniu obowiązku wobec Polski wrócił do rodzinnego domu. Nie zerwał swoich więzów z lotnictwem. Został członkiem Aeroklubu Śląskiego. Będąc rezerwistą ale także pilotem wojskowym ?gościł? w swoim pułku. To ?goszczenie? polegało na wykonywaniu lotów z eskadrą treningową. Nie czuł się za dobrze na ziemi. Chciał latać w obłokach jak ptak. Dlatego skorzystał z propozycji Aeroklubu Śląskiego. Przeszedł kurs instruktorski na lotnisku w Lublinku pod Łodzią. W czasie wykonywania lotu w okolicach Widzewa 19 kwietnia 1937 r. zderzył się z innym samolotem. Zginął śmiercią lotnika. Pochowany został na cmentarzu w Piekarach Śląskich.    
    
Konrad RYDOŁOWSKI,
Gallery
Fotka
 
 
Comments
  • 2014-04-19 Grudniak Wiesław
    Kilkakrotnie szukałem grobu tego cywilnego pilota który zginął w wypadku lotniczym nad miejscowością Łaskawice pod Widzewem. W czasie jednej z wypraw udało mi się trafić na starszą osobę która wskazała mi miejsce widoczne na zdjęciu z informacją, że tu był grób ze śmigłem. Na dzień dzisiejszy wiadomo, że grób jego został przekopany.