Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8502 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

FRANCISZEK
GRUSZKALista Krzystka Updated: 2011-12-30
Official Number
76785

Rank
polski: por.pil./65 DM RAF/
brytyjski: F/O

Date of birth
1910-07-21

Date of death
1940-08-18

Cemetery
mapa
Londyn, Chestnut Ave - Northwood Cemetery
Wsp. 51.601721, -0.417714

Grave
Service Section H Grave 202.
Photo of grave

Country
Wielka Brytania

Period
World War II

Source
"Księga lotników polskich..." O. Cumft, H.K. Kujawa    
"Ku czci..." Zbiorowa    
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
    
Franciszek Gruszka urodził się 21 stycznia 1910 r. w (m. Biłka Królewska - W. Grudniak) województwie lwowskim. Egzaminy maturalne złożył we Lwowie. Był absolwentem VII Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki. Do lotnictwa zgłosił się jako ochotnik. W 1931 r. otrzymał swój pierwszy przydział do jednostki. Meldował się w Toruniu w Baonie Balonowym. Ale od przygody z balonami wolał tę związaną z samolotami. Miał możliwość przejścia z grodu Kopernika do Dęblina. Skorzystał z niej. Pięć lat przed wybuchem II wojny światowej ukończył Szkołę Podchorążych Lotnictwa jako obserwator. W 1934 r. trafił do Lwowa a w nim do stacjonującego 6 Pułku Lotniczego. Rok później w znanym już sobie Dęblinie ukończył kurs pilotażu. Mając niezbędne papiery pilota z Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa przeszedł w 1936 r. Kurs Wyższego Pilotażu. Ten pozwolił na wykonywanie lotów w eskadrze treningowej.    
    
W 1938 r. Franciszka odkomenderowano do Ośrodka Wyszkolenia Lotniczego. Będąc w Brzeżanach - Łucku miał szkolić innych spadkobierców Ikara. Pewnie pozostałby w Ośrodku dłużej. Ale na przeszkodzie stanął wybuch wojny. Nim przemówiły działa Gruszka został zastępcą komendanta.    
    
W obliczu przegranej ewakuował się z Bazą Lotniczą nr 6 do Rumunii. Podobnie jak część personelu latającego i naziemnego udał się do Jugosławii. Nie pozostał w niej długo. Chciał się bić. Dotarł do Włoch. Nie zagrzał długo miejsca. Spieszył tam gdzie czuł się potrzebny. Zawędrował więc do Wielkiej Brytanii. Po odpowiednim przeszkoleniu trafił w szeregi pilotów Royal Air Force. Latał z nimi w 65 Dywizjonie Myśliwskim. Co więcej zdążył wziąć udział w powietrznej Bitwie o Wielką Brytanię. Bronił nieba nad Londynem.     
    
18 sierpnia 1940 r. został poderwany w powietrze. Do stolicy zbliżała się wyprawa bombowa. Spotkali się z nią nad Canterbury. Doszło do walki powietrznej. Piloci z Luftwaffe mieli celne oko. Franciszek Gruszka nie wrócił na macierzyste lotnisko. Zginął śmiercią lotnika.     
    
Opracowanie: Konrad Rydołowski