Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8473 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Aleksander Jan
ŁagiewskiUpdated: 2011-12-30
Rank
kpt.pil./d-ca esk. tren. 1 PL/

Date of birth
1900-07-04

Date of death
1936-07-16

Cemetery
mapa
Warszawa, Powązkowska - Powązki Stare
Wsp. 52.253356, 20.977879

Grave
kwatera 299a/ 5/ 29
Photo of grave

Country
Polska

Period
Until 1939

Source
Zdjęcie: Sławomir Hordejuk    
"Pamięci poległych lotników 1933-1939" A. Popiel.     
pl.wikipedia.org/wiki/Aleksander_Łagiewski     
"Wypadki śmiertelne..." A. Popiel    
    
Łagiewski Aleksander Jan urodził się w m. Warszawa ... (W. Grudniak)    
    
Aleksander Łagiewski urodził się 4 lipca 1900 r. w Warszawie. Do wojska zaciągnął się jako ochotnik. W październiku 1919 r. został mianowany do stopnia podporucznika. Razem z 21 Pułkiem Piechoty znalazł się na froncie. W czasie walk został ranny. Jako rekonwalescent wrócił do szeregów Wojska Polskiego. Z chwilą zakończenia działań bojowych razem ze swoim pułkiem wrócił do stolicy.     
Na miesiąc przed Przewrotem Majowym z 1926 r. został odkomenderowany do lotnictwa. Odszedł z piechoty na własną prośbę. Zameldował się do Poznania. Tu rozpoczął służbę w 3 Pułku Lotniczym. Po ukończonym kursie pilotażu w połowie 1927 r. zmienia przydział. Zostaje przeniesiony do jednostki myśliwskiej stacjonującej w Lidzie. Z 11 Pułku Myśliwskiego po rocznej służbie znajduje się w Krakowie. Lata w jednej z eskadr 2 Pułku Lotniczego. Nie było sądzone za długo zachwycać się Wawelem. W listopadzie 1931 r. melduje się w rodzinnym mieście. Pełni obowiązki dowódcy eskadry myśliwskiej w 1 Pułku Lotniczym. Przez krotki czas zajmuje się nadzorem technicznym w jednej z eskadr. Ale przede wszystkim dowodzi eskadrą.     
Po awansie do stopnia kapitana ( marzec 1934 r. ) w listopadzie zostaje dowódcą eskadry treningowej. 16 lipca 1936 r. zostaje właśnie jemu wydany rozkaz. Będzie pilotował samolot z Inspektorem Obrony Powietrznej Państwa. Razem z generałem dywizji Gustawem Orlicz-Dreszerem na pokładzie RWD-9 poleci podpułkownik dyplomowany Stefan Loth. Generał wraz z towarzyszącym mu oficerem udają się nad Bałtyk. Pilot i pasażerowie nie wiedzą, że mają przed sobą ostatni lot. SP-DRC spadł do morza w okolicach Orłowa. Kapitan Aleksander Łagiewski zginał śmiercią lotnika. Pochowany został w rodzinnym mieście na Cmentarzu Powązkowskim.     
    
Opracowanie: Konrad RYDOŁOWSKI    
Gallery
Fotka