Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8502 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Władysław Aleksander
KozłowskiLista Krzystka Updated: 2012-12-03
Official Number
P-0925

Rank
polski: por.pil./18 OTU/
brytyjski: F/O

Date of birth
1907-10-08

Date of death
1942-03-14

Cemetery
mapa
Warszawa, Powązkowska - Powązki Stare
Wsp. 52.253356, 20.977879

Grave
Symboliczny; Rodzinny; 60; 1; 23
Photo of grave

Country
Polska

Period
World War II

Source
Zdjęcie: Sławomir Hordejuk, grób symboliczny    
    
Władysław Aleksander Kozłowski ur. 8.IX.1907 r. - zginął 14 III 1942r.- porucznik pilot, inżynier,konstruktor. Władysław był najstarszym synem Stefanii z Mystkowskich oraz Mieczysława Kozłowskiego. Matka urodzona w Korytnicy pod Węgrowem, była siostrą ks. Infułata Stanisława Mystkowskiego. Rodzice początkowo zamieszkali w Łosicach , gdzie prawdopodobnie przyszedł na świat Władysław. Po jakimś czasie rodzina dostała nakaz osiedlenia się na Syberii w miejscowości Fiodorówka. Mieczysław utrzymuje rodzinę pracując jako weterynarz. Po wybuchu rewolucji, po wielu ciężkich przeżyciach, rodzinie z czwórką dzieci udało się przedostać do Polski. W wolnej Polsce ojciec Władysława dosłużył się stopnia majora WP. Niestety umiera wcześnie, bo już w 1926 r. Stefania Kozłowska wraz z czwórką dzieci: Władysławem, Hanną, Jerzym i Zofią zamieszkuje w Kaliszu. Mimo problemów finansowych, dzieci kształcą się. Pomaga krewny matki Kazimierz Mystkowski - właściciel kaliskiej fabryki pierników i biszkoptów.    
Władysław uczęszcza do Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki. Od najmłodszych lat pasjonuje go lotnictwo. Z jego inicjatywy powstaje w dniu 7 II 1924 r. Szkolne Koło Lotnicze, którego prezesem został wybrany na spotkaniu organizacyjnym. Wkrótce po założeniu koła, staraniem zarządu i przy finansowej pomocy LOPP otwarto modelarnię. Najlepszych 30 modeli wystawiono na Wystawie Lotniczej. Uzyskawszy wiadomość o ogłoszeniu I Konkursu Awionetek - Władysław przystępuje do budowy samolotu oraz zgłasza swój udział w rywalizacji konstruktorów. W konkursie, który się odbył w dniach 6 - 9 X 1927 r. jego awionetka WK-1 "Jutrzenka" zajmuje trzecie miejsce. Konstruktorem tej awionetki był Władysław Kozłowski, natomiast w budowie pomagali mu Ludwik Antonowicz, młodszy brat Jerzy Kozłowski oraz Józef Grzmilas. Sukces pobudził młodego konstruktora do dalszej pracy. Po uzyskaniu matury w 1927 r. wstępuje na Wydział Mechaniczny Politechniki Warszawskiej. W tym czasie projektuje awionetkę WK-2, jednak projekt ten nie zostaje nigdy zrealizowany. Oprócz studiowania, pracuje jednocześnie jako konstruktor lotniczy w Polskich Zakładach Lotniczych. W wolnych od nauki i pracy chwilach konstruuje swój nowy samolot - dwuosobową awionetkę WK-3. Pomaga mu w budowie tego samolotu Ludwik Antonowicz. W 1935 r. awionetka zostaje zakupiona przez aeroklub łódzki jako samolot treningowy do szkolenia pilotów. Władysław jest członkiem Aeroklubu Warszawskiego, uzyskuje dyplom pilota samolotowego Międzynarodowej Federacji Lotniczej. Po przeszkoleniu w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty i kursie pilotażu na samolotach wojskowych w 3 pułku lotniczym Poznań-Ławica otrzymuje awans na podporucznika pilota.     
Zdobywszy dyplom inżyniera, Władysław poświęca się pracom konstrukcyjnym. Pod koniec studiów zostaje głównym konstruktorem dwupłatowego samolotu sportowego PZL-5. Współtwórcą tego samolotu był inż. Malinowski. W Polskich Zakładach Lotniczych wykonano 11 tego typu awionetek z przeznaczeniem do aeroklubów. W latach 30-tych Władysław wstępuje w związek małżeński z Ireną z Florenckich. W r. 1936 pracuje jako konstruktor w PZL przy uzbrajaniu samolotów. W tym czasie zakłada Warszawskie Lotniczo-Żeglarskie Warsztaty. W 1939 r. uzyskał stanowisko kierownika działu montażowego w Fabryce Samolotów w Mielcu.Chcąc uzupełnić braki istniejące w technicznym słownictwie lotniczym , kończy w Mielcu encyklopedię lotniczą, która z powodu wybuchu wojny nigdy nie zostaje wydana. W czasie okupacji zostaje zmuszony do zajęcia swojego dawnego stanowiska w niemieckiej już teraz fabryce samolotów. Inżynier Kozłowski nie chce jednak budować samolotów dla okupanta. Już w styczniu 1940r. ucieka przez Węgry i Jugosławię do Francji. Po jej upadku dostaje się drogą okrężną przez Afrykę Północną (Oran, Casablanca) i Gibraltar do Anglii.     
W Wlk. Brytanii początkowo służy jako oficer techniczny, kończy szkolenie w 15 Elementary Flying Training School, kolejno w 3 Service Flying Trannig School, następnie szkoli się na pilota bombowca Vickers Wellington w jednostce No 18 (Polish) Operational Training Unit RAF.     
Nocą z 14 na 15 marca 1942 r. załoga Wellingtona IC (T2961) rozbiła się po starcie z Bramcote. Zginęli wtedy por. Władysław Kozłowski, kpr. Hipp oraz plut. Stengierski oraz brytyjski pilot P/O David M. Jones, natomiast katastrofę przeżył radiotelegrafista ppor. Zenon Luba. Polacy pochowani zostali na Cmentarzu Oaston Road Cemetery w Nuneaton hr. Warwickshire (Wlk. Brytania)-(Władysław Kozłowski - gr.106), Sekcja H.    
W Polsce na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie znajduje się symboliczny grób Władysława. Tablica została umieszczona na nagrobku matki Stefanii Kozłowskiej.    
Władysław Kozłowski był odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Lotniczym oraz Srebrną Odznaką LOPP.    
    
Opracowanie: : Krystyna Brzóska i Jan Mystkowski    
Zdjęcia w galerii:     
1) użyczone przez p. Barbarę Skarżyńską , siostrzenicę Władysława Kozłowskiego    
2) i 3) zdjęcie obecnie w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego    
4) zdjęcie pochodzi z artykułu Tomasza Demidowicza:" Konstruktor, który realizował marzenia: Władysław A. Kozłowski (1907-1942)"    
    
Część materiałów biograficznych dzięki uprzejmości siostrzenicy Władysława Kozłowskiego- Barbary Skarżyńskiej
Gallery
Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka
 
 
Comments
  • 2017-03-14 Grudniak Wiesław
    Kozłowski Władysław Aleksander urodził się w m. Łosice nie prawdopodobnie lecz faktycznie.