Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8501 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Mieczysław
MedweckiUpdated: 2011-12-30
Rank
kpt.pil./dowódca III/2 DM/

Date of birth
1904-06-07

Date of death
1939-09-01

Cemetery
Grave
Photo of grave

Country
Polska

Period
1939 Defensive War

Source
'Księga lotników polskich..." O. Cumft, H.K. Kujawa    
"Ku czci..." praca zbiorowa    
"Polskie Eskadry..." J. Pawlak    
"Polskie Lotnictwo Myśliwskie w boju wrześniowym" B.J. Cynk    
"Przez pobojowiska lotniczego Września 1939 ..."Juliusz Molski    
"Krakowski III/2 DM..." Ł. Łydżba    
    
Mieczysław Medwecki - pierwszy polski pilot poległy podczas II wojny światowej.
Mieczysław Adolf Medwecki ur. 7 czerwca 1904 w Pasiecznej, pow. Nadwórna, woj. Stanisławowskie, syn Antoniego i Marii.
W wieku szesnastu lat Mieczysław Medwecki wstąpił do tzw. Jazdy Jaworskiego (19 Pułk Ułanów Wołyńskich). 15 sierpnia 1925 ukończył Korpus kadetów i Szkołę Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie (II promocja i 9 lokata) za co otrzymał nominację na podporucznika obserwatora lotniczego z przydziałem do 6 Pułku Lotniczego we Lwowie i przydzielony do 61 EL (15.VIII.1928). W 1929 przeszkolony w CWOL Dęblin na pilota i powrócił do 61 EL. W 1930 pod okiem kpt. Jerzego Bajana ukończył kurs pilotażu wyższego. Został przeniesiony do dywizjonu myśliwskiego 2 Pułku lotniczego w Krakowie i awansowany na por. Był także członkiem teamu akrobacyjnego Jerzego Bajana, instruktorem pilotażu w Jugosławii.
W 1933 r. organizował 123 EM i był jej pierwszym dowódcą - do grudnia 1934 r. Następnie w 122 EM. Od maja 1937 r. do czerwca 1938 r. pełnił funkcję adiutanta dowódcy pułku.
W 1938 został kapitanem a od listopada dowódcą III Dywizjonu Myśliwskiego 2 Pułku Lotniczego (121 i 122 EM) W sierpniu 1939 r. wraz z 121 i 122 Eskadrą Lotniczą został przeniesiony z lotniska w Rakowicach na lotnisko polowe w Balicach koło Krakowa.
1 września 1939 r. we wczesnych godzinach rannych (5.30) kpt. MEDWECKI wystartował na P11c, należący do 121 EM z lotniska Balice do walki z nadlatującą na bombardowanie Krakowa formacją niemieckich bombowców He-111 i Ju-87. W czasie startu, gdy był na niedużej wysokości, został zestrzelony przez nadlatujący nieprzyjacielski samolot Ju-87 z I./StG 2 Immelmann, pilotowany przez Lt. Franka Neuberta.
Pilot z przestrzeloną wątrobą usiłował lądować na polu, lecz podczas lądowania samolot się wywrócił i zaczął palić. Pilot zmarł w wyniku przestrzelenia wątroby i złamania podstawy czaszki. Pilotowany przez kpt. Medweckiego P11c spadł na pola w rejonie Morawica-Chrosna-Brzoskwinia, kilka km od lotniska.Startujący tuż za kpt. Medweckim Władysław Gnyś uniknął zestrzelenia ciasnym skrętem w lewo, a kilkanaście minut później w okolicach miejscowości Żurada zestrzelił dwa bombowce Dornier Do 17. Były to pierwsze samoloty niemieckie zestrzelone przez polskiego pilota myśliwskiego w II wojnie światowej.

Kapitan został pochowany na cmentarzu parafialnym w Morawicy. Był pierwszym lotnikiem alianckim, który zginął podczas II wojny światowej...
Obecnie grobem opiekują się żołnierze z 8. Bazy Lotniczej w Balicach.
Został odznaczony:
  • Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari - pośmiertnie
  • Złoty Krzyż Zasługi
  • Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918-1921
  • Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości
  • Order Białego Orła - Jugosławia
    
Tekst: Aleksander Gucwa    
Zdjęcia: Aleksander Gucwa, Jacek Stefański
Gallery
Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka
 
 
Comments
  • 2016-09-01 Grudniak Wiesław
    Proszę osoby odwiedzające groby naszych lotników o przesyłanie okazjonalnych zdjęć celem umieszczenia ich na NE.