Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8149 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Arkady
FiedlerUpdated: 2012-06-25
Rank
por.

Date of birth
1894-11-28

Date of death
1985-03-07

Cemetery
Grave
Rodzinny
Photo of grave

Country
Polska

Period
The post war period

Source
pl.wikipedia.org/wiki/Arkady_Fiedler     
Zdjęcie pisarza: pl.wikipedia.org     
Zdjęcia grobu: Leon Gniot.     
    
Arkady Fiedler urodził się w Poznaniu 28 listopada 1894 r. Jego ojciec był znanym wydawcą i poligrafem. W 1904 r. Arkady rozpoczął swoją edukację w rodzinnym mieście w Wyższej Szkole Realnej. Studiował na Wydziale Filozofii Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nie sądzone mu było ukończyć naukę w grodzie Kraka. Na przeszkodzie stanął wybuch I wojny światowej. Cztery lata po jej zakończeniu kształcił się w Lipsku w Akademii Sztuk Graficznych.    
Będąc poddanym cesarza Niemiec służbę wojskową obywał w jego armii. Szczęśliwie czy nieszczęśliwie dla siebie w czasie wojny walczył na rodzinnej Wielkopolskiej ziemi. Z chwilą odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. związał się z Polską Organizacją Wojskową. W latach 1918 - 1919 brał udział w powstaniu wielkopolskim. Działalność wojskowa zbiegła się z debiutem literackim Arkadego. Debiutował wierszami na łamach czasopisma "Zdrój". W wieku 22 lat nakładem własnego wydawnictwa wydał swoje reportaże z wyprawy Dniestrem. Mniej więcej pod koniec lat trzydziestych ubiegłego wieku dla Arkadego największą pasją życia stały się zagraniczne podróże. Początkiem drogi była wyprawa do Brazylii. Każda z wypraw przypominała misję naukową. Odbywał taką wiele razy na zlecenie muzeów. W czasie misji badał, ewidencjonował i pozyskiwał eksponaty dla zleceniodawców. Plonem wypraw stawały się książki w których opisywał swoje przygody. W 1933 r. otrzymał Nagrodę Literacką Miasta Poznania. Tego samego roku dołączył do niego Srebrny Laur Polskiej Akademii Literatury. Za uzyskane pieniądze z wydanych książek finansował swoje dalsze podróże.    
Wybuch II wojny światowej zastał go z dala od Polski. Przebywał na Thaiti. Po otrzymaniu wiadomości o ataku Hitlera na Polskę udał się do Francji. Tu zaciągnął się do tworzonego Wojska Polskiego. W lutym 1940 r. ewakuował się do Wielkiej Brytanii. Na Wyspie Ostatniej Nadziei nie zdjął munduru. Będąc w stopniu porucznika piechoty kwaterował w Szkocji. Od sierpnia do października korzystał z rozkoszy urlopu. Nie cieszył się długo swoim "lenistwem". Rozkazem generała Sikorskiego został oddelegowany do Northolt. W nim właśnie stacjonował polski dywizjon myśliwski. Przebywając wśród lotników z 303 "Kościuszkowskiego" zbierał materiał do reportaży o zwycięstwach rycerzy biało - czerwonej szachownicy w powietrznej Bitwie o Wielką Brytanię. W latach 1942 - 1943 pływał na polskich statkach handlowych zbierając materiały do książki o polskiej flocie. Do nowej Polski wrócił z żoną i synami w 1947 r. Kontynuował swoje podróżnicze i pisarskie pasje. Był autorem dwóch autobiografii. Zamiłowania rodziców bywają czasem zaraźliwe. Swoimi podróżami zaraził młodszego syna. Efektem tej "choroby" były dwie wspólnie napisane książki. W grudniu 1973 r. Arkady Fidler otworzył swoje prywatne muzeum podróżnicze w domu w Puszczykowie. Mieszkał w nim od chwili powrotu do Polski. Arkady Fiedler zmarł w dniu 7 marca 1985 r. Spoczął na cmentarzu w pobliżu stworzonego przez siebie muzeum.     
    
Opracowanie: Konrad Rydołowski
Gallery
Fotka Fotka