Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8345 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Jan Leonard
MalińskiLista Krzystka Updated: 2012-03-13
Official Number
P-1286

Rank
polski: płk pil. rez./302 DM;307 DMN/
brytyjski: F/Lt

Date of birth
1917-03-01

Date of death
2006-02-06

Cemetery
Grave
Rodzinny
Photo of grave

Country
Polska

Period
The post war period

Source
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
"Samolot zakrył słońce" J. Maliński    
polishairforce.pl/malinski.html     
Zdjęcia: Ewa Trzeciak    
    
Urodził się 1 marca 1917 roku w Berlinie. W 1920 roku wraz z całą rodziną powrócił do Polski. Rodzina osiadła w Ostrzeszowie. W 1931 roku wstąpił do Państwowego Seminarium Nauczycielskiego w Ostrzeszowie. W 1936 roku zdał egzaminy maturalne.     
W 1934 roku ukończył kurs szybowcowy w Goleszowie na Śląsku. Następnie zaliczył kurs motorowy na RWD-8 w szkole przysposobienia wojskowego, który odbył się w Lublinku koło Łodzi. Po pozytywnym przejściu badań w "Cebuli" i zdaniu egzaminów do SPL w Dęblinie dnia 1 września 1936 roku rozpoczął kurs unitarny w Różanie. Ukończył z Szkołę Podchorążych w 1939 roku, jako absolwent XII promocji.     
W lipcu 1939 roku został skierowany do 132 eskadry myśliwskiej w 3 Pułku Lotniczym w Poznaniu. Otrzymał promocje oficerską dnia 1 września 1939 roku. 3 września zestrzelił niemiecki bombowiec He-111. Podczas walki dnia 7 września jego ofiara padł Me-110. Chwile później sam został zestrzelony i ratował się skokiem ze spadochronem. Podczas walki został ranny w nogi. Odtransportowano go do szpitala w Kole, później przeniesiono do Kutna i Łowicza. Po wyjściu ze szpitala wrócił do rodzinnego Ostrzeszowa. Na stacji kolejowej został aresztowany przez niemiecki patrol i osadzony w obozie jenieckim.     
Dzięki pomocy lekarza w niedługim czasie został zwolniony z obozu. Postanowił przedostać się do Francji. Wraz z trzema kolegami przez Węgry i Jugosławię przedarł się na Zachód. W Paryżu dostał przydział do Bazy Lotniczej w Lyon - Bron. Udziału w walkach nie wziął.     
3 lipca 1940 roku znalazł się w Wielkiej Brytanii w Polskiej Bazie Lotniczej w Blackpool. W sierpniu otrzymał przydział do stacjonującego w Leconfield 302 dywizjonu myśliwskiego. W tym dywizjonie walczył podczas Bitwy Bitwy o Anglię. Latem 1941 roku zgłosił się do 307 dywizjonu nocnych myśliwców. Przez pewien okres dowodził eskadrą. W skutek zatargu z płk Pawlikowskim został przeniesiony na stanowisko kontrolera lotów w Exeter. Przez dwa miesiące służył na krążowniku "Glasgow", pływającej stacji radarowej patrolującej Zatokę Biskajską.     
Dnia 11 września 1943 skierował dwie eskadry 307 dywizjonu na grupy samolotów Ju-88 i Me-110. W wyniku precyzyjnego naprowadzania dywizjon odniósł wspaniałe zwycięstwo zestrzeliwując 5 samolotów na pewno, 2 prawdopodobnie i 3 uszkodził. Za ten wyczyn został Maliński odznaczony Krzyżem Zasługi z Mieczami.     
W sierpniu 1944 roku ówczesny dowódca dywizjonu S/L Andrzejewski "ściągnął" go ponownie do bojowego latania. Odbywał loty bojowe nad Morzem Północnym, Norwegią, Belgią, Holandia i Niemcami.     
Wiosną 1945 roku na własną prośbę i z pomocą G/C Satchella przeniósł się do 229 Grupy Lotnictwa Południowo - Wschodniej Azji z bazą w Allahabad. Po wojnie pozostał na emigracji. Pracował jako pilot w lotnictwie transportowym. Podczas blokady Berlina Zachodniego dostarczał żywność mieszkańcom. Czasowo pracował dla CIA dokonując zrzutów broni i skoczków na tereny zajęte przez Sowietów.     
Dopiero w połowie lat siedemdziesiątych postanowił wraz z dziećmi wrócić do Polski. Osiedlił się w rodzinny Ostrzeszowie. Podczas wojny skomponował muzykę do hymnu 307 dywizjonu, "Pieśni wojennej lotników" i "Zamywajek myśliwskich". Odznaczony orderem Virtutti Milatari V klasy, czterokrotnie Krzyżem Walecznych i DFC z rozetką za Bitwę o Anglię. W 2001 roku ukazały się nakładem "Altairu" jego wspomnienia. Zmarł 6 lutego 2006 roku.    
Gallery
Fotka Fotka Fotka Fotka