Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8501 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Władysław
ToruńUpdated: 2011-12-30
Rank
ppłk pil.obs.

Date of birth
1889-07-07

Date of death
1924-08-09

Cemetery
mapa
Lwów, Banacha - Cmentarz Orląt Lwowskich
Wsp. 49.830267, 24.057939

Grave
Photo of grave

Country
Ukraina

Period
Until 1939

Source
" Ku czci poległych lotników..." pod red. mjr.dypl.pil. M. Romeyko    
Info. i zdjęcie: pl.wikipedia.org/wiki/Władysław_Toruń     
    
Władysław Toruń przyszedł na świat w Nowym Sączu 7 lipca 1889 r. Studiował na Politechnice Lwowskiej. Z niej w 1911 r. trafił do wojska. Przygodę z mundurem rozpoczął od - służby w marynarce wojennej. Praktykę po szkole jednorocznych odbył na okręcie wojennym ( krążowniku ). Z niego trafił na inną jednostkę pływającą. Pływał na niej w czasie wojny bałkańskiej blisko pół roku. W tym samym czasie ukończył studia. Walcząc i studiując od 1909 r. był członkiem konspiracyjnych organizacji. Należał do "Strzelca". Z chwilą wybuchu I wojny światowej znów trafił do służby na morzu. Nie pływał zbyt długo. Już w grudniu 1914 r. rozpoczął służbę w artylerii fortecznej. Z niej przeszedł do artylerzystów broniących jednej z twierdz austro - węgierskich. W drugim roku działań wojennych ( sierpień 1916 r. ) został skierowany na kurs obserwatorów lotniczych. Gdy ten ukończył przeszedł do lotnictwa marynarki wojennej. Latał na rozpoznanie nad Morzem Adriatyckim W obliczu klęski cesarstwa Austro - Węgierskiego postanowił rozpocząć służbę w powstającym Wojsku Polskim. Wybrał do tego nie za bardzo prostą drogę. Tak przyjmują co pewni znawcy jego życiorysu. Skorzystał z tego, że był często na przepustkach we Lwowie. Z jednej takiej nie wrócił do swojej jednostki.    
Służąc w szeregach Wojska Polskiego porucznik Władysław Toruń brał udział w walkach z Ukraincami o pozostawienie w granicach Polski Lwowa. To on razem z dwoma innymi lotnikami ( Bastyrem i de Beaurain` em ) i grupą studentów opanował lotnisko Lewandówka. Był tym z naszych rodaków, który wykonał drugi lot bojowy polskim samolotem. Leciał wtedy z porucznikiem Stefanem Bastyrem. Latał bojowo nie tylko z nim. Również obsługiwał na ziemi polskie płatowce. Pod koniec listopada poleciała ze Stecem do Warszawy. Zawiózł meldunek o sytuacji w mieście marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.    
Zmarł 9 sierpnia 1924 r.Pochowany został wśród bohaterskich obrońców Lwowa na Cmentarzu Orląt.     
    
Opracowanie Konrad Rydołowski
 
Comments
  • 2013-05-24 Małecki Wojciech
    Urodził się 7.07 1889 w Nowym Sączu. Ku czci poległych lotników str.383 wyd.1933r.
  • 2013-05-24 Grudniak Wiesław
    Dziękuję Wojtku.