Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8502 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Władysław
WrzałUpdated: 2011-12-30
Rank
por.pil./4 PL/

Date of birth
1904-01-10

Date of death
1931-04-23

Cemetery
Grave
Kwatera A1
Photo of grave

Country
Polska

Period
Until 1939

Source
"Ku czci poległych lotników..." pod red. mjr dypl.pil. M. Romeyko
"Wypadki śmiertelne..." A. Popiel

Władysław Wrzał urodził się w Medyce 10 stycznia 1904 r. Będąc 16 latkiem bronił wschodnich granic Polski. Brał udział w wojnie polsko - rosyjskiej 1920 r. Walczył w oddziale partyzanckim. Z chwilą zawieszenia broni wrócił do przerwanej nauki. Uzupełniał swoje wykształcenie we Lwowie. Miało to miejsce w tamtejszym Korpusie Kadetów. Po uzyskaniu świadectwa maturalnego nie rozstał się z mundurem. Pozostał w wojsku. Związał się na stałe z lotnictwem. Wstąpił do Szkoły Lotnictwa mieszczącej się w Grudziądzu. Tu brał udział w "buncie" podchorążych (opis tego incydentu można odszukać w książce Stefana Łaszkiewicza pt.: "Od Cambrai po Coventry"). Po promocji wcielony do jednej z eskadr 4 Pułku Lotniczego. Ten stacjonował w grodzie Kopernika. W 1929 r. Władek został odkomenderowany do Dęblina. To właśnie w murach Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa rok później odbył szkolenie myśliwskie na kursie wyższego pilotażu. Zginął śmiercią lotnika wykonując lot ćwiczebny 23 kwietnia 1931 r. W czasie wykonywania akrobacji doszło do urwania skrzydeł w jego samolocie. Lotnik został pochowany na cmentarzu w Toruniu.     
Opracowanie: Konrad Rydołowski
Gallery
Fotka
 
 
Comments
  • 2013-05-24 Małecki Wojciech
    Daty urodzenia i zgonu podane w biogramie znajdują potwierdzenie w Ku czci poległych lotników str.368 wyd.1933r.Data zgonu 1931.10.23 wydaje się błędna.