Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8142 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

ZBIGNIEW JULIUSZ
BABIŃSKIUpdated: 2011-12-30
Rank
kpt.pil.

Date of birth
1896-05-13

Date of death
1940-04-??

Cemetery
mapa
Katyń - Polski Cmentarz Wojenny
Wsp. 54.773273, 31.788585

Grave
Photo of grave

Country
Rosja

Period
World War II

Source
Listy wywozowe NKWD (kwiecień-maj 1940) z Kozielska, kopia w zbiorach Ośrodka KARTA - strona, pozycja., KOZ -366-370/15     
tradytor.pl/forum/viewtopic.php?f=68&t=65     
"Dzieje kpt. Babińskiego" cykl Lotnicy w Katyniu (SP-8'90)    
"Polscy piloci doświadczalni" Jerzy Jędrzejewski    
    
Zbigniew Babiński przyszedł na świat 13 maja 1886 r. w Sosnowcu. Był absolwentem warszawskiego Gimnazjum im. Staszica w Warszawie. W stolicy we wspomnianym gimnazjum zdał egzamin maturalny. W chwili wybuchu I wojny światowej razem z swoimi najbliższymi został ewakuowany do Rosji. Będąc z dala od Polski nie zaprzestał edukacji. Rozpoczął studia. Nie ukończył ich. Dlaczego ? Dlatego, że został powołany do wojska. Służył w armii carskiej. Będąc w wojsku kształcił się w szkole lotniczej. Tym samym pozostał wierny swojej lotniczej pasji. Gdy był młodszy budował szybowce. Z chwila wybuchu rewolucji październikowej rozstał się z wojskiem. W pamiętnym dla nas Polaków listopadzie 1918 r. brał udział w rozbrajaniu Niemców w syrenim grodzie. Rozbrajał tych, którzy stacjonowali na lotnisku mieszczącym się na Polu Mokotowskim.     
Będąc w stopniu podporucznika pilot otrzymał przydział do 1. eskadry lotniczej. Brał udział w wojnie polsko - rosyjskiej 1920 r. Awansował na stopień porucznika. Gdy wojna się skończyła rozpoczął służbę w 1. Pułku Lotniczym. Pul stacjonował w syrenim grodzie. W połowie lat 20 - tych awansował na stopień kapitana. Przebywał we Francji. Tu nad Sekwaną razem z innymi polskimi oficerami odbierał zakupione przez Polskę samoloty.     
Był oblatywaczem prototypów samolotów zaprojektowanych przez inżyniera Zalewskiego. Startował w Challenge`u rozegranym w 1930 r. W tym samym czasie otrzymał przydział do Centrum Wyszkolenia Podoficerów Lotnictwa. Centrum mieściło się w Bydgoszczy. Z tej wrócił do Warszawy do poznanego wcześniej 1. Pułku. Miało to miejsce w 1935 r. We wspomnianej jednostce był oficerem nadzoru technicznego bazy. 24 sierpnia 1939 r. został mianowany rozkazem na szefa referatu technicznego sztabu dowódcy lotnictwa Armii ?Prusy?. Po wybuchu II wojny światowej latał rozpoznawczo. W nocy z 17 na 18 września 1939 r. został wzięty do niewoli przez żołnierzy Armii Czerwonej. Trafił do obozu w Kozielsku. Zginął prawdopodobnie w kwietniu 1940 r. w Katyniu.    
Konrad RYDOŁOWSKI