Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8501 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

WŁODZIMIERZ
AUGUSTYNLista Krzystka Updated: 2012-04-12
Official Number
704100

Rank
polski: kpr.nawig./1586 ESP/
brytyjski: Sgt

Date of birth
1921-08-19

Date of death
1944-08-27

Cemetery
mapa
Budapest War Cemetery
Wsp. 47.601318, 18.956872

Grave
Plot IV Row D Coll. Grave 1-7.
Photo of grave

Country
Węgry

Period
World War II

Source
"Wykaz poległych i zmarłych żołnierzy PSZ na Zachodzie..." *    
"Księga lotników polskich..." O. Cumft, H.K. Kujawa    
"Ku czci..." Zbiorowa    
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
Zdjęcie: Charles Biller.     
Zdj. portret.: Muzeum Lotnictwa     
Biogram: www.polishairforce.pl/augustyn.html     
    
* Włodzimierz Augustyn urodził się w Płocku 19 sierpnia 1921 r. w Płocku. Tu pobierał nauki w miejscowym gimnazjum i zdał egzaminy maturalne. Wybuch II wojny światowej zastał go w okolicach Suwałk. Włodek przebywał w junackim hufcu pracy. 4 września 1939 r. zgłosił się na ochotnika do wojska. Został włączony do grupy podchorążych pułku piechoty w Lidzie. Nie brał udziału w walkach. Wycofywał się ze swą jednostką. 23 września przekroczył granicę Polski z Litwą. Został internowany. Po zajęciu Litwy przez ZSRR został przewieziony został w głąb Rosji.    
    
Nadał nie pozostawał na wolności. Trafił do obozu w okolice Smoleńska. W maju 1941 r. został wywieziony do obozu pod Murmańskiem. Gdy ten został ewakuowany, znalazł się w lipcu 1941 r. pod Archangielskiem. Po podpisaniu z końcem lipca 1941 r. umowy polsko rosyjskiej wyszedł na wolność. Chciał walczyć. Pospieszył do tworzących się oddziałów Wojska Polskiego. Tak znalazł się w Tatiszczewie. Początkowo przebywał w szkole podchorążych. Tyko po niej nie zamierzał wiązać się z piechotą. Dlatego zgłosił się do lotnictwa. 29 sierpnia został przeniesiony do Kołtubanki. W lutym 1942 r. został przeniesiony do Kermine. Z tego uzbeckiego miasta otrzymał skierowanie do Krasnowodzka. To właśnie z niego opływał statek z polskim lotnikami do Wielkiej Brytanii. Popłynął z nimi początkowo do Pahlewi w Iranie. Następnie na pokładzie innego ruszył w rejs do Bombaju. Po wyokrętowaniu przesiadł się na pokład innego idącego do Kapsztadu. Na tym nie skończył swojej morskiej "przygody". Znów się przesiadał. Tym razem ostatni raz, aby 16 maja 1942 r. ostatecznie ruszyć do Wielkiej Brytanii. Na Wyspie Ostatniej Nadziei znalazł się 6 czerwca 1942 r. Będąc kandydatem do lotnictwa został skoszarowany w Kirkcaldy. Po odbyciu kurs rekruckiego mógł się 28 sierpnia 1942 r. w Blackpool. 12 września 1942 r. rozpoczął szkolenie teoretyczne w Hucknall. Dalszą naukę kontynuował w Brighton. Skończył ją pod koniec lutego 1943 r. Teraz został skierowany do grupy zdobywającej niezbędne kwalifikacje nawigatorów samolotowych w Cranwell. Zapoznał się z obsługą samolotowego radaru. Po ukończeniu tego kursu znów był skierowany do Blackpool. Tu pod koniec czerwca 1943 r. wyruszył transportem morskim do Kanady. Po drugiej stronie wielkiej wody dobywał wiedzą w nawigacji lotniczej. Po powrocie do Wielkiej Brytanii z końcem marca 1944 r. rozpoczął kurs zgrywania załóg w Finningley. 31 maja znalazł się w Blyton. 30 lipca 1944 r. Włodek został przydzielony do 300 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Mazowieckiej". Wykonał dwa loty bojowe. Latał nad Francję. Bombardował porty Breście t i St. Nazaire. 14 sierpnia razem ze swoją załogą zmienił dywizjon. 19 sierpnia 1944 r. meldował się we Włoszech. Stacjonował na lotnisku w okolicach Brindisi. Dlaczego tam się znalazł ? Powodem było uzupełnienie załóg 1586 Eskadry do Zadań Specjalnych. Od sierpnia 1944 r. lotnicy z tego lotniska wykonywali loty z zrzutami między innymi dla powstańców warszawskich. Pierwszy lot z pomocą walczącej stolicy odbył nocą z 25 na 26 sierpnia 1944 r. 27 sierpnia 1944 r. poleciał drugi raz. Nie doleciał. Jego samolot został zestrzelony przez nocnego myśliwca w okolicach stolicy Węgier. Razem z nim zginęli pozostali członkowie załogi. Włodzimierz Augustyn został pochowany na Brytyjskim Cmentarzu Wojennym w Solymar, przedmieścia Budapesztu.    
    
    
    
Opracowanie Konrad RYDOŁOWSKI.