Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8502 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

ZYGMUNT
KURNATOWSKI-MIELŻYŃSKIUpdated: 2011-12-30
Rank
ppor.

Date of birth
1909-07-13

Date of death
1940-04-??

Cemetery
Grave
Photo of grave

Country
Ukraina

Period
World War II

Source
Informacja: ksiegicmentarne.muzeumkatynskie.pl/     
Zdjęcia: Monika Rozpłoch, historiewielkopolskie.pl/porucznik-pilot-zygmunt-kurnatowski-mielzynski/     
Ppor. pil. rez. Zygmunt Maria Stanisław Maciej KURNATOWSKI-MIELŻYŃSKI adoptowany s. Ignacego i Seweryny Mielżyńskich, ur. 13 VII 1909 w maj. Przysieka Stara, pow. kościański. Ziemianin. Absolwent gimnazjum w Wolsztynie, dywizyjnego kursu pchor. rez. piech. przy 19 pp (1932) i SPRLot. (1933). Odbył ćwiczenia w 6 p. lot. (1934). W 1939 zmobilizowany do Bazy Lot. nr 3. Prawdop. ok 20 września zestrzelony w pobliżu granicy rumuńskiej i wzięty do niewoli.    
    
L.S. 2301; CAW, Ap 15486; MKat., Zbiór rel. i opr.; J. Pawlak, Ostatnie lądowanie; W. Jastrzębski, D. Rumfeld, K. Sidorkiewicz, Katyń 1940; K. Jasiewicz, Lista strat ziemiaństwa polskiego 1939 - 1956. We wszystkich publikacjach podaje się imiona rodziców: Zygmunt i Maria, inaczej niż w aktach CAW.    
    
Zygmunt Kurnatowski - Mielżyński urodził się 13 lipca 1909 r. Był absolwent gimnazjum w Wolsztynie. W wojsku przeszedł dywizyjny kurs podchorążych rezerwy piechoty. Był absolwentem Szkoły Podchorążych Rezerwy Lotnictwa. Miało to miejsce w 1933 r. Po tym co uzyskał teoretycznie sprawdził ćwicząc. Ćwiczył praktyczne w jednym z pułków lotniczych. Był współtwórcą Aeroklubu Poznańskiego. Po ogłoszeniu mobilizacji został skierowany do 3. Pułku Lotniczego. Wojna. Ta w jego i nie tylko jego życiu otworzyła nowy rozdział. Pod naporem wojsk wroga został zmuszony do ewakuacji. Zgodnie z rozkazem kierował się do granicy Polski z Rumunią. Miał szczęście że dysponował środkiem transportu. Był nim własny samolot. Ten przy braku paliwa nie służył mu zbyt długo. Ale to nie było powodem przerwy w jego podróży. Polska 17 września 1939 r. został zaatakowana przez wschodniego sąsiada. Samolot z pilotem został zestrzelony. Lotnik trafił do obozu w Starobielsku. Z niego wschodni sprzymierzeńcy Hitlera służący pod wodzą Stalina przewieźli go do Charkowa. Tu został na wiosnę 1940 r. skrytobójczo zamordowany. Ciało spoczęło w mogile w Piatichatkach. Od 17 czerwca 2000 r. spoczywa na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie.    
    
Konrad RYDOŁOWSKI