Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8501 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Leopold
KwiatkowskiUpdated: 2011-12-30
Rank
Instruktor pilot szybowcowy

Date of birth
1906-11-11

Date of death
1968-02-11

Cemetery
Grave
Rodzinny
Photo of grave

Country
Polska

Period
The post war period

Source
Info.: www.sandecja.org/forum/viewtopic.php?t=2714     
Zdjęcie lotnika: www.sp17ns.republika.pl     
Zdjęcie grobu: Izabela Półtorzecka     
Biogram: ckziumragowo.pl/szkolne-artykuly/2020/Leopold-Kwiatkowski     
pl.wikipedia.org/wiki/Leopold_Kwiatkowski     
krakow.ipn.gov.pl/pl4/aktualnosci/161104,Leopold-Kwiatkowski-sportowiec-kurier-i-partyzant-Wyklad-na-Przystanku-Historia-.html     
    
Leopold Kwiatkowski urodził się w Nowym Sączu 11 listopada 1906 r. W rodzinnym mieście w szkole powszechnej. Dalszą edukację kontynuował w technikum mieszczącym się w Zakopanem Tu jako modelarz połknął lotniczego bakcyla. Po ukończeniu nauki w technikum stawił się do odbycia służby wojskowej. Służył w pułku Strzelców Podhalańskich. Po wypełnieniu obowiązku wobec Ojczyzny działał w Sekcji Lotniczej zorganizowanej przez kolejarzy w Nowym Sączu. Poznał czym są loty szybowcem. Wylatał dla siebie kategorię A i B pilota szybowcowego.    
    
Na sześć lat przed wybuchem II wojny światowej znalazł się w Bezmiechowej aby podnieść swoje szybowcowe umiejętności. Przeszedł tak bardzo potrzebne szkolenie szybowcowe wyższego stopnia i odbył praktykę instruktorska. Należał do odkrywców dla szybowników Tęgoborza. W 1934 r. uzyskał kategorię C pilota szybowcowego. Rok później i w 1936 r. brał udział w krajowych zawodach szybowcowych . Nie zabrakło go na starcie podobnej imprezy zorganizowanej na Kujawach w Inowrocławiu. 31 lipca 1936 r. stał się szczęśliwym posiadaczem kategorii D pilota szybowcowego. Pasję latania dzielił z dyrektorowaniem Szkoły Szybowcowej w Tęgoborzu. 26 sierpnia 1939 r. w obliczu zagrożenia wojną ewakuował mienie placówki do Stanisławowa. Tam zastał go wybuch II wojny światowej. Pozostał w okupowanym kraju. Poszukiwany przez Niemców przeszedł do konspiracji. Będąc żołnierzem Podziemia był między innymi zaangażowany w przerzucanie żołnierzy i oficerów z Polski na Węgry.    
    
Po wyzwoleniu włączył się w pracę nad odbudową Szkoły Szybowcowej w Tęgoborzu. Pracował w niej od 1946 do 1948 r. Z chwilą likwidacji tej placówki oświatowej został odsunięty od lotnictwa. Pracował w kamieniołomach. Korzystając z odwilży po śmierci Stalina wrócił do lotnictwa. Skorzystał z tego, że do życia został powołany reaktywowany Aeroklub PRL. Znalazł dla siebie w jego oddziale to jest Aeroklubie Podhalańskim jako szef wyszkolenia. Od 1957 do 1962 r. był wiceprezesem Aeroklubu Podhalańskiego. Zmarł w rodzinny mieście 11 lutego 1968 r. i w nim został pochowany.     
    
Konrad RYDOŁOWSKI
Gallery
Fotka Fotka
 
 
Comments