Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8494 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

WŁADYSŁAW
GRZESZCZUKUpdated: 2012-06-20
Rank
por.pil./SPL Dęblin/

Date of birth
1906-01-14

Date of death
1939-05-05

Cemetery
mapa
Kraków, Prandoty - Cmentarz Wojskowy
Wsp. 50.078047, 19.954669

Grave
Kwatera 4 WOJ Rząd V Miejsce 14
Photo of grave

Country
Polska

Period
Until 1939

Source
"Pamięci poległych lotników 1933-1939" A. Popiel    
"Wypadki śmiertelne..." A. Popiel    
Zdjęcie: Piotr Górka    
    
Władysław Grzeszczuk urodził się 14 stycznia 1906 r. w miejscowości Przewłoka. Spełniając żołnierski obowiązek wobec Ojczyzny został powołany do odbycia służby wojskowej. Odbywa tę w pułku lotniczym stacjonującym w Lidzie. Przy tej okazji kończy szkołę podoficerską. Odkomenderowany do Centralnej Szkoły Mechaników Lotniczych w Bydgoszczy kończy ją. Już jako podoficer zawodowy otrzymuje przydział do 2 Pułku Lotniczego stacjonującego w grodzie Kraka. Pełni obowiązki mechanika. Uzupełnia swoją wiedzę. Kończy Szkołę Podchorążych Lotnictwa. W stopniu podporucznika obserwatora wraca do pułku. Ma za sobą ukończony Kurs Wyższego Pilotażu i szybowcowy. Po ukończeniu Podchorążówki nie z własnej woli "zdradza" Kraków dla Dęblina. Po awansie na stopień porucznika. Jest powołany do reprezentacji Polski na zlot szybowników we Lwowie. Trenuje w Ustianowej. W czasie jednego z lotów treningowych ulega wypadkowi. Przewieziony do szpitala umiera 5 maja 1939 r. Porucznik pilot Władysław Grzeszczuk został pochowany w Krakowie.     
    
Konrad RYDOŁOWSKI
Gallery
Fotka Fotka
 
 
Comments
 • 2017-07-22 Grażyna Kozak
  Szukam krewnych Władysława Grzeszczuka.Mój wuj - por. pil. Józef Wójcik ukończył również szkołę w Dęblinie, walczył w RAF, zginął w październiku 1942 roku podczas akcji nad Niemcami. Wśród zdjęć, jakie po nim zostały, są także zdjęcia z pogrzebu pana Grzeszczuka z 9 maja 1939 roku na cmentarzu w Krakowie ! Dla rodziny może to być niezwykła pamiątka...
 • 2017-07-23 Robert Grzeszczuk
  Jestem krewnym wspomnianego wyżej Władysława Grzeszczuka. Był on moim dziadkiem stryjecznym. Cieszę się, że udało mi się znaleźć Pani komentarz na tej stronie. Zależy mi na wszystkich możliwych zdjęciach lub pamiątkach związanych z moim krewnym.
 • 2020-05-05 Grudniak Wiesław
  Czy posiadacie Państwo zdjęcie portretowe ? Proszę przesłać do wstawienia na tej stronie. Pozdrawiam
 • 2022-05-05 Grudniak Wiesław
  W której Przewłoce urodził się ś.p. Grzeszczuk Władysław - w pow. łuninieckim, brasławskim czy buczackim ?