Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8502 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Tadeusz
Schiele



Lista Krzystka Updated: 2012-01-09
Official Number
P-1890

Rank
polski: por.pil./308 DM/
brytyjski: F/Lt

Date of birth
1920-02-19

Date of death
1986-03-22

Cemetery
Grave
F3; 2; 22
Photo of grave

Country
Polska

Period
The post war period

Source
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek     
pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Schiele     
Zdjęcie lotnika: Jacek Stański    
Zdjęcie grobu: Robert Koprowski    
Link do zapalenia wirtualnego znicza:     
zakopane-parafia.grobonet.com/grobonet/start.php?id=detale&idg=4837&inni=0&cinki=1     
    
Tadeusz Schiele przyszedł na świat w stolicy polskiego zimowego narciarstwa, Zakopanem 19 lutego 1920 r. Tu w rodzinnym mieście uczył się w szkole powszechnej i gimnazjum. W czasie nauki zdobywał wiedzę lotniczą na kursach szybowcowych. Mając licencję pilota szybowcowego swoją przygodę z lotnictwem kontynuował w Szkole Podchorążych Lotnictwa. Był nie tylko uczniem ale także instruktorem dla innych spadkobierców Ikara. W pamiętnym z historii wrześniu 1939 r. trafił do niewoli niemieckiej. Uciekł z niej. Wrócił do rodzinnego miasta. Nie chciał siedzieć bezczynnie. Chciał się bić. Dlatego za bronią ruszył do Francji. Francja stała się przystankiem na jego drodze do Wielkiej Brytanii. Na Wyspie Ostatniej Nadziei znalazł się w 1940 r. Po odpowiednim przeszkoleniu został pilotem myśliwskim. Latał z angielskim kolegami w 122 Dywizjonie Myśliwskim. Z tego przeszedł do polskiego dywizjonu. Znalazł się między rodakami z 308 Dywizjonu Myśliwskiego. Miał na swoim koncie pewne zestrzelenie jednego Me - 109, drugiego do spółki z innych lotnikiem a trzeciego prawdopodobnie. Po wojnie nie zdecydował się na emigrację. Wrócił do nowej Polski w 1947 r. Ta nie obeszła się z nim za bardzo łaskawie. Nowa władza aresztowała go. Po wyjściu z więzienia wrócił do lotnictwa. Był pilotem szybowcowym i samolotowym. Latał jako instruktor w Aeroklubie Tatrzańskim. Zmarł 22 marca 1986 r. Pochowany jest w rodzinnym mieście. Był autorem książek: "Spitfire" , "Blisko nieba" "Wspinaczki po chmurach" i "W cieniach chmur"     
Konrad RYDOŁOWSKI    
    
Gallery
Fotka Fotka Fotka
 
 
Comments
  • 2015-07-01 Wiśniewski Mirosław
    Autorem tekstów na tablicach nagrobków Kazimierza i Tadeusza Schiele była córka Kazimierza i siostra Tadeusza, Danuta Schiele-Semadeni. Projekt tablic i wykonanie - Mirosław Wiśniewski, Zakopane.
  • 2015-07-05 Grudniak Wiesław
    Bardzo dziękujemy panie Mirosławie.