Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8383 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Stanisław
KołodziejskiUpdated: 2012-01-29
Rank
sierż.pil./2 Esk.Ćwicz. SPRL/

Date of birth
1903-04-27

Date of death
1937-04-23

Cemetery
Grave
Indywidualny
Photo of grave

Country
Polska

Period
Until 1939

Source
"Pamięci poległych lotników 1933-1939" A. Popiel    
Zdjęcie: Włodek Wawrzecki    
"Wypadki lotnicze..." A. Popiel    
Zdj. portret.: Janek Pietrzak    
Link do zapalenia wirtualnego znicza:     
zdunskawola.artlookgallery.com/grobonet/start.php?id=detale&idg=1102&inni=0     
    
Stanisław Kołodziejski urodził się w 1903 r. (w m. Siedlec, gm. Łęczyca... W. Grudniak). Powołany do odbycia służby wojskowej znalazł się w lotnictwie. Służył jako w nim jako mechanik. Będąc podoficerem nadterminowym odpowiadał za obsługę samolotów w Szkole Podoficerów Pilotów mieszczącej się w mieście na Brdą to jest Bydgoszczy. Będąc tak blisko naprawianych przez siebie i innych płatowców zamierzał zmienić przydział. Chciał przejść z personelu naziemnego do latającego. Pierwszym krokiem, który zrobił na tej drodze było ukończenie kursu strzelców samolotowych. Drugim po jego ukończeniu kurs pilotażu. Po nich awansował na stopień plutonowego. Jednocześnie został przyjęty do służby zawodowej. Teraz nic nie stało na przeszkodzie aby zdobyć dalsze umiejętności. W tym celu ukończył instruktorski kurs pilotażu. Jako instruktor zostaje przydzielony do Radomia - Sadkowa. Lata w Szkole Podchorążych Rezerwy Lotnictwa. Przekazuje swoją wiedzę innym spadkobiercom Ikara z 2 Eskadry Ćwiczebnej. Awansuje na stopień sierżanta. Ginie nad lotniskiem w Radomiu w katastrofie samolotowej po zderzeniu z inną maszyną 23 kwietnia 1937 r. Pochowany zostaje w rodzinnej Zduńskiej Woli.    
    
Konrad RYDOŁOWSKI    
Gallery
Fotka Fotka Fotka
 
 
Comments
 • 2017-01-20 Pietrzak Jan
  Stanisław Kołodziejski urodził się 27 kwietnia 1903 r. w miejscowości Siedlec koło Łęczycy, jako syn Józefa i Józefy z Milskich. Po I wojnie światowej rodzina Kołodziejskich zamieszkała w Zduńskiej Woli.    
  W dniu 23 kwietnia 1937 r. na lotnisku Sadków pod Radomiem wraz ze swoim przełożonym, kpt. pil. Karolem Lubańskim wykonywał na samolocie PWS-16 Nr 59.8 lot treningowy. O godz. 9.55, gdy pilot wykonywał ślizg na ogon samolot wpadł w korkociąg i rozbił się. Obaj lotnicy zginęli na miejscu. Uroczysty pogrzeb sierż. pil. Kołodziejskiego odbył się 29 kwietnia 1937 r. W tym dniu trumna ze zwłokami pilota została przewieziona z Radomia na stację PKP w Zduńskiej Woli, skąd kondukt pogrzebowy wyruszył na miejscowy cmentarz parafialny przy ul. Łaskiej. Lotnikowi towarzyszyła kompania honorowa WP, a trumna wieziona była na kadłubie samolotu. W 2009 r. w kościele garnizonowym w Radomiu, ówczesny d-ca Sił Powietrznych gen. pil. Andrzej Błasik rodem z Poddębic odsłonił tablicę pamięci lotników, którzy zginęli startując z lotniska Radom-Sadków. Widnieje tam także nazwisko sierż. Kołodziejskiego.    
  Z lotniczym pozdrowieniem    
  Janek Pietrzak
 • 2017-01-25 Grudniak Wiesław
  Dziękujemy Janku. Zdjęcie w rocznicę.
 • 2019-11-03 Zenon Winnicki
  Szanowny Panie Pietrzak poproszę o kontakt na adres mery.win@interia.pl