Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8501 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Wacław
StańskiLista Krzystka Updated: 2012-02-07
Official Number
P-2677

Rank
polski: por.pil./302; 308 DM/
brytyjski: F/O

Date of birth
1920-07-17

Date of death
1986-06-18

Cemetery
Grave
Rodzinny; 47I; 4; 17
Photo of grave

Country
Polska

Period
The post war period

Source
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
Zdjęcia: Wojtek Matusiak     
brodnowski.grobonet.com/grobonet/start.php?id=detale&idg=326327&inni=0&cinki=0     
Opracowanie: Jacek Stański
Wacław Stański urodził ię 17 lipca 1920 r. w m. Bezeńczuk w Rosji Sowieckiej jako syn zesłańca. Jego ojciec - Józef, pochodzący z Podlasia - odmówił służby w carskiej armii i okupił to zesłaniem na Syberię. Kiedy w Rosji rozpoczęła się rewolucja zesłańców uwolniono. Aby dojechać koleją transsyberyjską do kraju Józef pracował u tzw. "kułaków" kilka dni za wyżywienie i trochę pieniędzy, po czym jechał dalej 100 czy 200 km. Już po przekroczeniu Uralu znalazł pracę u plantatora arbuzów k. Ufy. Został tam na dłużej, zakochał się w najmłodszej z siedmiu córek, ożenił się z nią i wrócił do Polski, która właśnie odzyskała niepodległość. Wrócił nie tylko z żoną, ale także z dwoma synami oraz... teściową. Sześć starszych córek rodziny Szewieliewów zostało w Rosji (ZSRR) wraz z ojcem. Nigdy się już nie spotkali.    
Józef Stański po powrocie zamieszkał w Siedlcach i został pracownikiem PKP. Tam też wychowywał się Wacław i jego starszy brat Wiktor.    
Wacek w młodości interesował się sportem, m. in. lekkoatletyką, grał w piłkę nożną, w 1936 r. ukończył kurs spadochronowy, a w 1937 r. kurs szybowcowy w Aeroklubie Warszawskim. Planował ukończenie Szkoły Lotniczej w Dęblinie. Jedna klasa powtórzona w gimnazjum spowodowała, iż maturę zdał w 1939 r. Został przyjęty na kurs dla podchorążych w Świdniku - dzisiejsze LPW-II. Tuż przed wybuchem wojny w Świdniku szkolił się na samolocie RWD-8.    
Po 1 września 1939 r. przedostał się do Rumunii, a dalej Bułgarii i Libanu. W pobliżu Bejrutu zorganizowany był dla uchodźców obóz. Stamtąd statkiem do walczącej?! Francji. Niestety wspomnienia o waleczności Francuzów nie nadają się tutaj do przytoczenia. To co obecnie piszą i mówią Francuzi o własnym duchu walki powodować może, w najlepszym przypadku, śmiech.    
W czasie działań wojennych Wacek Stański zestrzelił 2 1/2 samolota wroga (Focke Wulf FW-190). Głównym zadaniem 131. Skrzydła Myśliwskiego (dywizjony 302, 308 i 317) nie były jednak działania przechwytywania, lecz ataki szturmowe. Wacek miał w 131. Wingu rekordową ilość bombardowań z lotu nurkowego. Pisze o tym m. in. Tadeusz Schiele we wspomnieniach - "Blisko nieba" (Katowice 1966), przyjaciel Wacka, zakopiańczyk, pilot, pisarz, taternik, - pseudo Haberbusch (któż dziś zgadnie skąd się wzięło to pseudo. Może jakiś piwosz starej daty. Ale oni raczej nie zaglądają do sieci).    
Pytany o to, czy kiedyś naprawdę bardzo się bał odpowiedział:    
- Tak, jak cholera, kiedy mnie zestrzelili nad linią frontu, gdzieś we Francji albo w Belgii. Linia przebiegała pomiędzy jakąś dywizją Wehrmachtu i dywizją kanadyjską. Wylądowałem przymusowo, bez podwozia, w przesiece leśnej pomiędzy nimi. Jedni i drudzy tłukli się o mnie jak wariaci. Ja leżałem pod kadłubem Spitfire'a i miałem pełne gacie. Na szczęście Kanadyjczycy okazali się lepsi.    
Po powrocie do Polski w 1947 r. okazało się, że wojnę można przeżyć, ale dużo trudniej przeżyć "pokój". Dopiero wschodni klimat "dał popalić".    
Gallery
Fotka Fotka Fotka
 
 
Comments
  • 2015-04-13 wypiórkiewicz jerzy
    Pseudonim Tadeusza Schiele bierze się stąd, że ojciec /lub stryj/ Tadeusza miał browar do spółki z Haberbuschem. Firma była bardzo znana starym piwoszom: Haberbusch
  • 2015-04-13 wypiórkiewicz jerzy
    coś zjadło połowę nazwy firmy piwowarskiej, mianowicie powinno być: Haberbusch i Schiele