Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8502 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Jan Wawrzyniec
BlochLista Krzystka Updated: 2012-02-02
Official Number
P-2846

Rank
polski: kpt.balon.
brytyjski: F/Lt

Date of birth
1899-09-05

Date of death
1985-12-10

Cemetery
mapa
Łuków, 700-lecia - Cmentarz parafialny
Wsp. 51.9192289075655, 22.3816609382629

Grave
Kw-F; Gr-252; Rodzinny, symboliczny.
Photo of grave

Country
Polska

Period
The post war period

Source
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek
Zdjęcie: Wiesław Grudniak. Zdj. portretowe dzięki uprzejmości Rodziny.
    

Jan Wawrzyniec Bloch urodził się w Łukowie dnia 5.09.1899 roku w rodzinie Feliksa i Teofili z Laskowskich. Z dostępnych pamiątek można wnioskować, że po ukończeniu Szkoły Powszechnej wstąpił do Korpusu Kadetów gdzie zdobył średnie wykształcenie i ukończył 20/21.01.1921 roku Szkołę Podchorążych Piechoty. W 1925 był oficerem w 79 pułku piechoty w Słonimiu. Następne dziesięć lat jest luką chociaż posiadane odznaki Oficerskiej Szkoły Aeronautycznej oraz LOPP z 1935 roku mogą świadczyć, że w tym czasie zamienił służbę piechura na aeronautę w specjalności lotnik baloniarz i służył w 2. Batalionie Balonowym w Legionowie. Jako porucznik brał udział w 1933 r. m.inn. w VI Krajowych Zawodach Balonów Wolnych o puchar imienia płk. Wańkowicza. Posiadane dwie odznaki Gordon Benetta - jedna z 1935 roku - mogą świadczyć o jego udziale w nich. Wiadomo też, że w/w Krajowe Zawody Balonów Wolnych zwane były "małym" lub "polskim Gordon Benettem".    
    
Po napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę brał udział w ewakuacji Fabryki Spadochronów z Legionowa. Przez Rumunię ( obóz Turnu Severin) , Jugosławię, Włochy dotarł do Francji gdzie stacjonował w bazie lotniczej w Lyonie ( tam - jak wynika ze wspomnień - przeżył bardzo silne bombardowanie). Potem chyba był m.in. we francuskim Ruchu Oporu za co został odznaczony m.in. Francuskimi Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Medalem Wojska, Francuskim Krzyżem Partyzanckim i chyba Francuskim Krzyżem Kombatanckim. Podobno też uczestniczy w przerzucaniu Polaków do Anglii (oraz chyba przebywał w obozie Caylus-Livron?). Z Francji przez Pireneje przedostał się do Hiszpanii ale tam wylądował z obozie Miranda del Ebro. Potem po ucieczce przez Portugalię dostał się do Gibraltaru, następnie wylądował w Oranie i Algierze, skąd konwojem przez Gibraltar popłynął do Anglii.     
Ten krótki biogram powstał z dostępnych obecnie pamiątek Rodzinnych i będzie w miarę pozyskiwania nowych dokumentów aktualizowany.    
Wiesław Grudniak    
Zdjęcia dzięki uprzejmości Rodziny.
Gallery
Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka
 
 
Comments
 • 2012-11-05 Grudniak Wiesław
  Proszę Rodzinę o kontakt.
 • 2013-01-06 PK wnuk
  Jan Bloch jest pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie
 • 2016-12-10 Pietrzak Jan
  Kpt. Jan Wawrzyniec Bloch był obserwatorem balonowym. W Anglii służył w PSP na stanowiskach administracyjnych. 25 IX 1933 r. w Legionowie w VI Krajowych Zawodach Balonów Wolnych im. płk. A. Wańkowicza startując na balonie "Poznań" wraz z por. St. Foltyńskim zajęli 4. miejsce. Reprezentowali wówczas 2. Batalion Balonowy. Startując w VIII Krajowych Zawodach Bal. Wolnych, które się odbyły 17 V 1936 r. w Toruniu, wraz z ppor. J. Łaszewskim na balonie "Łódź" zajęli także 4. miejsce. We wrześniu 1939 r. por. obs. bal. Jan Wawrzyniec Bloch był oficerem do prac specjalnych w Wytwórni Balonów i Spadochronów w Legionowie.     
  Z lotniczym pozdrowieniem