Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8502 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Tadeusz
Jarina



Updated: 2012-02-11
Rank
ppłk.pil.obs.

Date of birth
1897-09-08

Date of death
1977-01-09

Cemetery
Grave
Photo of grave

Country
Polska

Period
The post war period

Source
Informacja: Bydgoski Klub Seniorów Lotnictwa via Remigiusz Gadacz.     
Zdjęcie: Piotr Sikora- www.mysliwcy.pl/forum/watki.php?id=1126     
data ur. wg: www.stankiewicze.com/index.php?kat=29 - (Wiesław Grudniak)    
    
Tadeusz Jarina przyszedł na świat we Lwowie 8 września 1897 roku. Uczył się w Stanisławowie i we Lwowie. Był wychowankiem lwowskiego Korpusu Kadetów. Brał udział w I wojnie światowej. Walczył między innymi pod Gorlicami i Kraśnikiem.     
Początkowo służył w piechocie austro - węgierskiej. Dowodził plutonem i drużyną karabinów maszynowych. W czasie walk został dwukrotnie ranny. Służbę w Wojsku Polskim rozpoczął 1 listopada 1918 r. Brał udział w walkach o rodzinne miasto, Lwów. Po ukończeniu kursu obserwatorów przy krakowskiej 5. eskadrze lotniczej i kursu w lwowskiej 6. eskadrze wywiadowcze rozpoczął swoją przygodę z lotnictwem. W 1920 r. w stopniu podporucznik obserwatora eskadry został zestrzelony. Znalazł się w niewoli radzieckiej. Z tej uciekł. Po wojnie polsko ? radzieckiej został dowódcą 5. eskadry wywiadowczej. Jego eskadra wchodziła w skład 3. pułku lotniczego. Ten stacjonował w Poznaniu. Dowodził eskadrą do 1 kwietnia 1924 roku. 24 października powierzono mu stanowisko dowódcy 61. eskadry liniowej. Eskadra wychodziła w skład 6. Pułku Lotniczego. Miejsce stacjonowania eskadry Tadeusza był znany z dzieciństwa Lwów. W 1929 r. otrzymał dowodzenie I. dywizjonem 6. pułku lotniczego.     
Do marca 1933 r. był komendantem Szkoły Podoficerów Pilotów w Centrum Wyszkolenia Podoficerów Lotnictwa w Bydgoszczy. W kwietniu 1933 roku przeniesiono go z miasta nad Brdą do grodu Kopernika nad Wisłą. Tu w 4. Pułku Lotniczym objął dowodzenie nad I. dywizjonem lotniczym. Od października 1935 roku przez dwa lata dowodził dywizjonem szkolnym 4. Pułku Lotniczego. W listopadzie 1937 roku został dowódcą 3. Pułku Lotniczego. Dowodził tym do sierpnia 1939 roku. Zmarł 9 stycznia 1977 roku. Pochowany został na cmentarzu w Bydgoszczy.     
Konrad RYDOŁOWSKI