Search the resting place of Polish airmen

The database contains 7460 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Jan
JabłońskiLista Krzystka Updated: 2012-02-16
Official Number
P-0046

Rank
polski: por.pil./301 DB/
brytyjski: F/O

Date of birth
1908-05-15

Date of death
1942-02-25

Cemetery
mapa
Stężyca - Cmentarz Katolicki
Wsp. 51.5844299242946, 21.7647743225098

Grave
Symboliczny;
Photo of grave

Country
Polska

Period
World War II

Source
"Księga lotników polskich..." O. Cumft, H.K. Kujawa    
"Ku czci..." Zbiorowa    
"Absolwenci Szkoły Orląt..." J. Pawlak    
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
Zdjęcie: Jarosław Frąckiewicz    
Zdj. portret. IPiMS via W. Matusiak/listakrzystka.pl/?p=94360    
    
Jan Jabłoński urodził się 15 maja 1908 r. w Dęblinie. Po ukończeniu Szkoły Podchorążych Lotnictwa otrzymał przydział do 3 Pułku Lotniczego a w nim do eskadry liniowej. Przebywał w tym od października 1938 r. do stycznia 1939 r. W styczniu 1939 r. objął dowodzenie plutonem w Szkole Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich z siedzibą w Krośnie. W pamiętnym wrześniu 1939 r. razem z Bazą Lotniczą ewakuował się do Rumunii. Z tej przedostał się do Francji. Tu znalazł się w bazie Dinard. Rozpoczął służbę jako pilot Szkoły Obserwatorów i Strzelców Samolotowych. Po kapitulacji Francji znalazł w Wielkiej Brytanii. Na gościnnej Wyspie Ostatniej Nadziei przeszedł kurs pilotażu. Odbył go w Szkole Bombardowania i Strzelania Powietrznego. Tak edukowany uzupełnił swoją wiedzę na kursie w 18 Operation Training Unit. Mógł więc trafić do jednostki bojowej. Trafił do polskiego dywizjonu bombowego. Otrzymał przydział do polskiej jednostki. Latał w składzie 301 Dywizjonu Bombowym Ziemi Pomorskiej. Został członkiem jednej z wielu załóg atakujących cele położone po drugiej stronie Kanału Angielskiego. Były między nimi te położone na terenie III Rzeszy. Między nimi znajdowała się Kolonia. Bierze udział w wyprawie bombowej na to miasto. Ginie śmiercią lotnika 25 lutego 1942 r. Jego bombowiec został prawdopodobnie zestrzelony i spadł do Morza Północnego. Symboliczny grób Jan Jabłońskiego znajduje się w Stężycy.     
    
Konrad RYDOŁOWSKI,

Jabłoński Jan urodził się w m. Rycice/obecnie w granicach adm. Dęblina/ w rodzinie Wiktora Jana i Antoniny Jabłońskich (W. Grudniak).
Gallery
Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka