Search the resting place of Polish airmen

The database contains 7742 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Władysław
KotarbaUpdated: 2012-03-02
Rank
sierż.pil./lotnik PLL "LOT"/

Date of birth
1900-08-16

Date of death
1938-07-22

Cemetery
mapa
Świątniki Górne - cmentarz parafialny
Wsp. 49.933786, 19.94822

Grave
Photo of grave

Country
Polska

Period
Until 1939

Source
"Pamięci poległych lotników 1933-1939" A. Popiel    
Informacje: Czas, 24 lipca 1938, Małopolska Biblioteka Cyfrowa, via J. Czerwiński.    
Zdjęcie: J. Czerwiński    
Zdjęcie lotnika: ze ze zbiorów Muzeum Ślusarstwa, dar Państwa Marty i Janusza Szafranów.    
Więcej o lotniku: Władysław Kotarba - Tajemnica katastrofy w Karpatach Bukowińskich, Witold Szczygieł, www.muzeumslusarstwa.pl     
"Wypadki śmiertelne..." A. Popiel     
    
Władysław Kotarba urodził się w okolicach Krakowa to jest w Świątnikach Górnych 16 sierpnia 1900 r. Po ukończeniu nauki w szkole powszechnej dalszą edukację kontynuował w szkole zawodowej. Gdy ukończył ?zawodówkę? rozpoczął pracę zawodową jako ślusarz. Powołany do spełnienia żołnierskiego obowiązku wobec Ojczyzny zostaje powołany do wojska. Będąc w nim zostaje skierowany do Bydgoszczy. Tu w mieście nad Brdą kończy szkołę pilotów. Pozostaje w służbie. Jako pilot kończy Kurs Wyższego Pilotażu w Lotniczej Szkole Strzelania i Bombardowania. Następnym etapem jest skończenie kursu instruktorskiego. Rzecz jasna nie rozstaje się z lotnictwem. Jest instruktorem w Dęblinie. W wieku 29 lat odchodzi z wojska. Rozpoczyna pracę w cywilu. Pracuje w Polskich Liniach Lotniczych ?LOT?. Lata jako pilot komunikacyjny. Ginie śmiercią lotnika w katastrofie samolotu pasażerskiego Lockheed L ? 14 H ?Super Electra?. Maszyna rozbija się w Rumunii w okolicach Bukaresztu. Władysław Kotarba zostaje pochowany w rodzinnym mieście.     
    
Konrad RYDOŁOWSKI
Gallery
Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka