Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8433 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

ANTONI
ŚWIĘCICKIUpdated: 2012-03-08
Rank
por. obs.

Date of birth
1897-12-08

Date of death
1920-06-20

Cemetery
Grave
Photo of grave

Country
Białoruś

Period
Until 1939

Source
"Ku czci poległych lotników..." pod red. mjr dypl.pil. M. Romeyko    
"Wypadki śmiertelne..." A. Popiel    
Zdjęcia: Mariusz Proskień    
Informacje: www.rowery.olsztyn.pl/wiki/miejsca/1920/bialorus/witebski/dunilowicze
Gallery
Fotka
 
 
Comments
  • 2012-09-28 Pietrzak Jan
    ŚWIĘCICKI ANTONI, porucznik obserwator. (...)     
    Dnia 25 VI 1920 r. porucznik - obserwator Święcicki Antoni zgłosił się na ochotnika na bardzo ważny i odpowiedzialny wywiad skonstatowania nieprzyjacielskich sił w rejonie Berezyny - jezioro Szo i linii kolejowej Ziabki-Połock. Pomimo nieodpowiedniej pogody po pierwszej nieudanej próbie wyleciał powtórnie z plut. Zaleskim i, nie zważając na niesprzyjające warunki atmosferyczne, niskie chmury i mgłę, o godzinie 11 skierował pilota na drogę wywiadu. Wykonawszy zadanie, stwierdzające silną walkę piechoty na Berezynie, ucieczkę wojsk bolszewickich i koncentrację sił nieprzyjacielskich w rejonie Szo, przy obstrzale tychże z KM został ciężko ranny kulą nieprzyjacielską w nogę. Lekceważąc ból i ranę, skierował jeszcze pilota na linię toru kolejowego, by dokończyć włożonego nań zadania, strzelając do nieprzyjaciela do ostatniej kuli. Wkrótce potem opadł bezsilnie na dno samolotu i zanim pilot przeleciał front i dotarł do lotniska w Duniłowiczach, skonał z upływu krwi. Znalezione przy nim zalane krwią notatki, były cennym materiałem dla dowództwa. Otrzymał za nie pochwałę w rozkazie armii.     
    Wieść o jego śmierci okryła kirem żałoby wszystkie eskadry lotnicze na froncie.Dzień 25 czerwca 1920 r. przeszedł do złotej księgi historii lotnictwa polskiego, a por Święcicki swym czynem bezgranicznego poświęcenia przy wypełnianiu włożonego nań zadania stanął na jednym z czołowych miejsc listy zasłużonych lotników. Odznaczony został orderem Virtuti Militari i Polową Odznaką Obserwatora. Zbryzgane jego krwią notatki z ostatniego lotu są przechowywane z pietyzmem przez lotnictwo.    
    Cytat za: Ku czci poległych lotników..., Warszawa 1933, s. 311.