Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8145 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Alfons
KabatUpdated: 2012-04-06
Rank
ppor.pil./131 EM/

Date of birth
1915-05-26

Date of death
1992-02-04

Cemetery
Grave
Sektor A2, rząd 1, grób 6
Photo of grave

Country
Polska

Period
The post war period

Source
Informacja: własna    
Zdjęcia grobu: Grobonet    
"Polskie lotnictwo myśliwskie w boju wrześniowym" J.B. Cynk    
    
Alfons Kabat urodził się w Braniewie położonym w sąsiedztwie Inowrocławia 26 maja 1915 r. Uczył się w szkole powszechnej i średniej w Chodzieży. W wieku 21 lat uzyskał świadectwo maturalne. Przygodę z bogiem wojny Marsem rozpoczął przechodząc unitarne przeszkolenie wojskowe w pułku piechoty. Miało to miejsce w Brodnicy.    
Z Brodnicy trafił do lotnictwa, bliżej do Szkoły Podchorążych Rezerwy Lotnictwa w Sadkowie. Dwa lata przed wybuchem II wojny światowej znalazł się w Dęblinie. Był słuchaczem naszej lotniczej kuźni talentów, którą ukończył po dwóch latach. W pamiętnym dla nas wrześniu 1939 r. będąc w stopniu podporucznika pilota wykonał kilkanaście lotów bojowych. Stoczył walki z samolotami wroga. W czasie jednej z nich jego płatowiec został poważnie uszkodzony. Dzięki swoim umiejętnościom wrócił na macierzyste lotnisko. Niestety samolot nie nadawał się do latania. Alfons musiał się zadowolić funkcją oficera łącznikowego     
W czasie odwrotu po bitwie nad Bzurą udało mu się dotrzeć do stolicy. Tu znów miał okazję do walki z nieprzyjacielem. Walczył w składzie Lotniczego Batalionu Szturmowego. W czasie jednego z bombardowań Warszawy został ranny. Trafił do niewoli. Uciekł z niej. Służył w szeregach Armii Krajowej. Będąc w strukturach podziemnego wojska znalazł się w Wydziale Lotniczym Komendy Głównej Armii Krajowej.    
Alfons odpowiadał za odbiór zrzutów przeprowadzanych przez alianckie samoloty. Mieszkał w Ostrowi Mazowieckiej. Gdy ta została zajęta przez Armię Czerwoną otrzymał powołanie do wojska. Wrócił do spadkobierców Ikara. Służył w lotnictwie Wojska Polskiego.     
Był między innymi dowódcą 2. eskadry w 1. pułku lotnictwa myśliwskiego "Warszawa".    
W 1950 r. przeszedł do rezerwy. Zamieszkał w Chodzieży. Pracował poza wojskiem. Nie zerwał z nim kontaktów. Działał wśród kombatantów. Zmarł 4 lutego 1992 r. Pochowany został w Chodzieży.     
Konrad RYDOŁOWSKI     
Gallery
Fotka Fotka