Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8480 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

ADAM EDWARD
GISMANLista Krzystka Updated: 2011-12-30
Official Number
P-0025

Rank
polski: por.obs./304 DB/
brytyjski: F/O

Date of birth
1913-01-27

Date of death
1941-10-20

Cemetery
mapa
Sage War Cemetery
Wsp. 52.936962, 8.208534

Grave
Plot XIII Row D Grave 2.
Photo of grave

Country
Niemcy

Period
World War II

Source
"Wykaz poległych i zmarłych żołnierzy PSZ na Zachodzie..." *     
"Księga lotników polskich..." O. Cumft, H.K. Kujawa    
"Ku czci..." Zbiorowa    
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
Zdj. David Milborrow / Martin Shilton, twgpp.org     
Zdjęcie grobu: Henryk Nazarczuk/Porta Polonica, www.porta-polonica.de/en/war-graves/sage     
Zdj. portret.: M. Polak    
    
* Gisman Adam Edward urodził się w m. Maków Podhalański...    
    
Adam Edward Gisman urodził się w roku 1913, w Makowie Podhalańskim. Jego rodzice to Edward i Helena Gismanowie. Był oficerem służby stałej w korpusie piechoty Wojsk Polskich. Potem przeniesiony został do lotnictwa. W kampanii wrześniowej służył w 24. eskadrze rozpoznawczej Wojska Polskiego, jako lotnik obserwator, w stopniu podporucznika.     
Po klęsce wrześniowej ppor. Adam Gisman przedostał się na Zachód. Najpierw walczył we Francji, potem w Wielkiej Brytanii w Dywizjonie Bombowym >Ziemi Śląskiej im. ks. Józefa Poniatowskiego<, wchodzącym w skład RAF. Ożenił się w Anglii. Jego wybranka nosiła imię Margot. Dywizjon 304, w którym Adam Gisman służył jako lotnik ? obserwator, w stopniu porucznika, wykonywał nocne bombardowania miast niemieckich. W nocy 20/21 października 1941 r. por. Adam Gisman wraz z 5. innymi polskimi lotnikami wykonywał nalot na niemieckie miasto Emden. W czasie powrotu z lotu bojowego załoga nadała sygnał SOS o uszkodzeniu silnika, z podaniem pozycji koło wyspy Helgoland na Morzu Północnym. Inny samolot dywizjonu widział w tej części morza rakietę alarmową. Ciała dwóch lotników, w tym por. Adama Gismana zostały odnalezione, pozostałych czterech lotników uznano za zaginionych. Porucznik Adam Gisman został pochowany na Brytyjskim Cmentarzu Wojennym w Sage (Niemcy) - działka XIII, rząd D, grób 2. Zginął w wieku 28 lat. Osoba bohaterskiego lotnika została upamiętniona również na płycie rodzinnego grobowca w Makowie Podhalańskim. Był odznaczony: trzy razy Krzyżem Walecznych, Medalem Lotniczym oraz pośmiertnie orderem Virtuti Militari V klasy.    
Oprac.: M. Polak    
 
Comments
  • 2023-03-27 Maria Polak
    Sprostowanie: Wybranka Adama Gismana - Angielka - nazywała się Marjorie M Russell. Pobrali się 7 czerwca 1941 r. w mieście Birmingham.