Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8501 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Bohdan
WybodowskiUpdated: 2012-05-16
Rank
Ppor.obs./64 EL/

Date of birth
1912-12-13

Date of death
1938-01-13

Cemetery
Grave
27/3/12; Poddany likwidacji
Photo of grave

Country
Polska

Period
Until 1939

Source
"Pamięci poległych lotników 1933-1939" A. Popiel    
"Wypadki śmiertelne..." A. Popiel    
Zdj. grobu: Wiesław Grudniak.    
Zdjęcie lotnika: Robert Panek.     
    
Bohdan Wybodowski urodził się w m. Antonówka (Rosja Carska) w rodzinie Piotra i Janiny Wybodowskich (W. Grudniak)    
    
Bohdan Wybodowski urodził się poza Polską w Rosji 13 grudnia 1912 r. Po ukończeniu nauki w Korpusie Kadetów dalszą edukację kontynuuje w Szkole Podchorążych Piechoty. Mianowany na stopień podporucznika służy w pułku piechoty Legionowej. Dowodzi plutonem. Wykorzystując swoje zainteresowania dla lotnictwa wystąpił do dowództwa z podaniem o przydział do lotnictwa. Podanie zostaje rozpatrzone pozytywnie. Bohdan zostaje odkomenderowany do Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa. W sierpniu 1937 r. kończy kurs obserwatorów samolotowych. Jako obserwator pełni służbę w 6 Pułku Lotniczym. Jest młodszym oficerem jednej z eskadr liniowych. Ginie śmiercią lotnika 13 stycznia 1938 r. we Lwowie. Jego samolot ( bombowy PZL ? 23 "Karaś") ulega rozbiciu chwilę po starcie. Podporucznik obserwator Wybodowski zostaje pochowany na cmentarzu w Lublinie.     
    
Konrad RYDOŁOWSKI
Gallery
Fotka Fotka Fotka
 
 
Comments
 • 2012-05-16 Grudniak Wiesław
  Miejsce pochówku ppor.obs. Bohdana Wybodowskiego postanowiłem zamieścić pomimo tego, że jak udało mi się ustalić grób jego zakwalifikowano do likwidacji i faktycznie nie byłem w stanie go odnaleźć. Poprzez wpis o tej sytuacji odezwała się osoba z Rodziny z którą nawiązałem kontakt. Może dalsze działanie pozostawi chociaż informację, że był w tym miejscu pochowany. Myślę, że to mu się należy.
 • 2014-08-11 Grudniak Wiesław
  Na dzień dzisiejszy tak wygląda miejsce (zdjęcie grobu) w którym spoczywają prochy ppor.obs. Bohdana Wybodowskiego. Myślę, że nowy Właściciel nie będzie miał za złe osobie która postawiła znicz z elementem lotniczym.
 • 2017-01-13 Pietrzak Jan
  ppor. obs. Wybodowski Bohdan ur. się w m. Antonówka (Rosja). W 1932 r. ukończył Korpus Kadetów nr 2 w Chełmnie. Zginął wraz z całą załogą na samolocie PZL 23B "Karaś" nr 44.199    
  Lit.: Księga pamięci kadetów II Rzeczypospolitej, Warszawa 2001, s. 398    
  Z lotniczym pozdrowieniem    
  Janek Pietrzak