Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8195 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Stefan
MalakUpdated: 2012-07-03
Rank
st.sierż.pil./34 EL/

Date of birth
1903-07-11

Date of death
1939-08-16

Cemetery
mapa
Poznań, Cytadela - Cmentarz Garnizonowy
Wsp. 52.420612, 16.927013

Grave
kwatera-1; rząd-C; numer-23
Photo of grave

Country
Polska

Period
Until 1939

Source
"Pamięci poległych lotników 1933-1939" A. Popiel
Informacja: ZCK-Poznań    
    
Stefan Malak urodził się 11 lipca 1903 r. Gdy wybucha Powstanie Wielkopolskie w jego szeregach znajduje się miedzy powstańcami. Ma szesnaście lat. Gdy milkną działa nie zdejmuje munduru. Pozostaje w wojsku. Rozpoczyna naukę w szkole podoficerskiej. Gdy tę zakończy nie opuszcza jej murów. Zostaje w tej jako instruktor. Z Grudziądza bo tu mieści się jego Szkoła Podoficerska zostaje przeniesiony do Poznania. Służy w pułku piechoty. ?Porzuca? rzecz jasna nie z własnej woli stolicę Wielkopolski i pułk aby trafić do podobnego koszarującego w Grodnie. Z tego ostatniego wędruje nad Wisłę do grodu Kopernika. Tu znajduje miejsce dla siebie w Centralnej Szkole Strzeleckiej.    
    
Stefan nie zamierza swojego wojskowego życia na stałe wiązać z piechotą. Myśli o służbie w lotnictwie. Składa niezbędne podanie. To zostaje zaopiniowane pozytywnie. W 1925 r. widzimy go w Szkole Pilotów nad Brdą. Rok później wychodzi z Bydgoszczy jako pilot w stopniu plutonowego. Otrzymuje przydział do Lwowa. Służy w dywizjonie liniowym 6. Pułku Lotniczego. Po sześciu latach wraca nad Wartę do Poznania. Tym samym zmienia pułk. Od 1932 r. jest pilotem 34. Eskadry Liniowej. Jego czas wypełniają loty z młodszymi od siebie pilotami 3. Pułku Lotniczego. Sierżant a następnie starszy sierżant Malak przeszkala się ze swoim pułkiem gdy ten otrzymuje nowe samoloty. Ginie śmiercią lotnika nad poligonem Biedrusko 16 sierpnia 1939 r. Zostaje pochowany w Poznaniu na cmentarzu wojskowym w kwaterze lotniczej na Cytadeli.    
    
Konrad RYDOŁOWSKI