Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8476 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Józef Benedykt
WronaUpdated: 2012-08-20
Rank
Kpr.nadtermin.pil./51 EL/

Date of birth
1916-08-16

Date of death
1939-07-10

Cemetery
mapa
Siedlce, Cmentarna - Cmentarz Centralny
Wsp. 52.173011, 22.264137

Grave
Rodzinny; 31; 8;5; (część stara)
Photo of grave

Country
Polska

Period
Until 1939

Source
A. Popiel "Pamięci poległych lotników"    
J. Pawlak "Pamięci lotników polskich 1918-1945"    
A. Popiel "Wypadki śmiertelne..."    
Lokalizacja i zdjęcia grobu: Wiesław Grudniak    
Link do zapalenia wirtualnego znicza:    
siedlce.grobonet.com/grobonet/start.php?id=detale&idg=2034715&inni=0&cinki=1     
Dzięki uprzejmości Rodziny można dodać trochę szczegółów do biografii.    
    
Józef Benedykt Wrona ur. 16.08.1916 r. w m. Golice , syn Sylwestra (ur.1892 r.) i Emilii Wrony z domu Golec (ur. 1887r.) - oboje rodzice byli rolnikami. Ojciec przez krótki czas pracował w kopalni soli. Józek po osiągnięciu wieku szkolnego uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Golicach następnie do Gimnazjum im. B. Prusa w Siedlcach, w którym (1934 r.) ze względów osobistych przerwał naukę i wyraził chęć wstąpienia do wojska. Został przyjęty do Szkoły Podoficerskiej Żandarmerii w Grudziądzu gdzie przebywał 2 lata. Po ogłoszeniu informacji o możliwości zmiany kierunku nauki zgłasza chęć służby w lotnictwie i po dokonaniu wszelkich czynności dostaje przydział do 5 PL w Lidzie. Zawsze chciał być pilotem i latać (babcia mówiła że był bardzo wysportowany - wspomina wnuczek Piotr). Jego odwaga i zmysł równowagi (chodził na rękach po szczycie stodoły co wprawiało w zawrót głowy Rodziców i sąsiadów) predysponowały go to takiej służby. Pochodził z wielodzietnej Rodziny gdzie oprócz niego było młodsze rodzeństwo: Kazimierz, Genowefa, Stanisław i Janusz.     
Gallery
Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka Fotka
 
 
Comments
  • 2012-08-22 Grudniak Wiesław
    W pracy Pana Adama Popiela "Pamięci poległych lotników" podana jest błędna nazwa miejsca urodzenia tego pilota jak i nie do końca opisana katastrofa w której zginął jeszcze jeden lotnik nie ujęty w tej pracy. Z uwagi na to, że powstaje biografia Józefa B. Wrony nie mogę w tej chwili zamieszczać pełnych informacji. Poczekajmy na jej opublikowanie.