Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8501 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Stanisław
HordyjewiczUpdated: 2012-09-03
Rank
plut.rez.pil./2 PL/

Date of birth
1907-09-02

Date of death
1937-04-19

Cemetery
mapa
Kraków, Prandoty - Cmentarz Wojskowy
Wsp. 50.078047, 19.954669

Grave
Kwatera 4 WOJ, rząd zach, miejsce 20
Photo of grave

Country
Polska

Period
Until 1939

Source
"Pamięci poległych lotników 1933-1939" A. Popiel.     
Zdj. portret. w/w publikacja    
"Wypadki śmiertelne..." A. Popiel.    
Zdjęcie grobu Piotr Górka.    
    
Stanisław Hordyjewicz przyszedł na świat w okolicach Brześcia nad Bugiem 2 września 1907 r. Powołany do odbycia służby wojskowej otrzymał skierowanie do 2 Pułku Lotniczego stacjonującego w cieniu Wawelu. Interesując się lotnictwem dobrze trafił. Przełożeni doceniając jego pasję odkomenderowali go do Bydgoszczy. Tu nad Brdą mieściła się Szkoła Pilotów. W niej Stach ukończył kurs pilotażu. Mając ten za sobą wrócił do swojego pułku w stopniu kaprala. Nie poprzestał na tym czego się nauczył. Uczył się dalej w Lotniczej Szkole Strzelania i Bombardowania z siedzibą w Grudziądzu. Awansował na stopień plutonowego.    
    
Odszedł z lotnictwa wojskowego do cywila ale nie zaprzestał lotów. Pracował w Aeroklubie Krakowskim. Przekazywał swoją wiedzę jako instruktor pilot innym. Po czterech miesiącach pracy w 1937 r. został wysłany do Lublinka pod Łodzią. Brał udział w kursie doskonalącym instruktorów. 19 kwietnia 1937 r. w czasie lotu ćwiczebnego w szyku zderzył się z innym samolotem. Zginął śmiercią lotnika. Pochowany został w grodzie Kraka.     
    
Konrad RYDOŁOWSKI
Gallery
Fotka Fotka