Search the resting place of Polish airmen

The database contains 8502 names of Polish airmen buried in military cemeteries around the world..

How do I search?
Please enter the name in the box below. It is not necessary to mention all the names of airmen.If you enter first three letters the application will prompt you the names of airmen. To access the details select the airmen by clicking the mouse on the selected option menu.

Searching for burial sites by name:

Antoni
OstowiczLista Krzystka Updated: 2012-09-05
Official Number
76705

Rank
polski: por.pil./145 DM RAF/
brytyjski: F/O

Date of birth
1911-05-22

Date of death
1940-08-11

Cemetery
Grave
Kwatera: C 30; Symbolicznie
Photo of grave

Country
Polska

Period
World War II

Source
"Księga lotników polskich..." O. Cumft, H.K. Kujawa    
"Ku czci..." Zbiorowa    
"Polskie Siły Powietrzne..." T.J. i Anna Krzystek    
Zdjęcie: Piotr Hodyra     
wielkahistoria.pl/antoni-ostowicz-pierwszy-polak-ktory-odniosl-zwyciestwo-w-bitwie-o-anglie/     
gminachelm.pl/historia-zabytki/historia-znana-nieznanana-menu/antoni-ostowicz     
    
Antoni Ostowicz urodził się 22 maja 1911 r. w Rożdżałowie ... (). Mając świadectwo dojrzałości rozpoczął swoją przygodę z wojskiem. Rozpoczął tę w Szkole Podchorążych Lotnictwa. Po jej ukończeniu 15 sierpnia 1934 r. został podporucznikiem - obserwatorem. Przez rok ( 1935 - 1936 ) przeszedł szkolenie w Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa. Ukończył Kurs Wyższego Pilotażu ze specjalnością pilot myśliwski. Od 1936 do 1937 r. latał jako pilot w jednej z eskadr 2 Pułku Lotniczego. W marcu 1939 r. wrócił do Szkoły Podchorążych Lotnictwa. Był instruktorem młodszych kadr lotników i dowodził plutonem.     
    
Walczył w obronie nieba nad Polską we wrześniu 1939 r. Nie pogodził się z przegraną. Ruszył w celu kontynuowania walki przez Rumunię do sojuszniczej Francji. W grudniu tego samego roku zdeklarował się na wyjazd do Wielkiej Brytanii. Tam na Wyspie Ostatniej Nadziei przeszedł przeszkolenie w lotach na samolotach RAF. Otrzymał przydział do 145 Dywizjonu Myśliwskiego. Antoni z brytyjskimi kolegami stacjonował na lotnisku w Tangmere. Był bezwątpienia pierwszym Polakiem, który tej wojny otrzymał przydział do lotnictwa brytyjskiego.    
    
19 lipca 1940 r. stał się ważnym dniem w jego życiu. Tego właśnie dnia razem z innym lotnikiem pozbawił przeciwnika bombowca He - 111. Antoni był pierwszym polskim lotnikiem, który zestrzelił niemiecki samolot w pamiętnej powietrznej "Bitwie o Wielką Brytanię". 8 sierpnia 1940 r. już całkowicie na swoje konto mógł zapisać myśliwskiego Me - 109.     
    
11 sierpnia 1940 r. zwyczajowo z dywizjonem wystartował do lotu patrolowego. Lotnicy patrolowali wody Kanału La Manche. Wykonując lot doszło do spotkania z przeciwnikiem. Wywiązała się walka. W jej wyniku samolot Polaka został zestrzelony. Kapitan Antoni Ostowicz zginął śmiercią lotnika. Był pierwszym polskim lotnikiem, który oddał życie w "Bitwie o Wielką Brytanię".     
    
Opracowanie Konrad Rydołowski
Gallery
Fotka Fotka Fotka
 
 
Comments
 • 2020-06-30 Mr BP
  Do poprawy: "przecinek" -    
  "Lotnicy patrolowali wody Kanału La Manche. Wykonując lot doszło do spotkania z przecinkiem"
 • 2020-10-09 Ostowicz Halina
  Mama ?p. Antoniego Ostowicza pochodzi?a z Kiwi?skich
 • 2021-08-11 Grudniak Wiesław
  Dziękujemy za uwagi i uzupełnienia. Pozdrawiam